Hőkamerás épületdiagnosztika

A hőtechnikai állapotfelmérés egy hatékony eszköze

2011. május 11.

Felmerült a gyanú, hogy a 44cm –es Porotherm külső falszerkezet és a korszerű nyílászárók ellenére is indokolatlanul magas az épület hővesztesége, valami nincs rendben az épület hőháztartásával...

A tulajdonossal tartott részletes megbeszélést követően elvégzett hőkamerás vizsgálat során kiderült, hogy az épület könnyűszerkezetes födémszerkezetének hőszigetelése hiányos és sérült, valamint a nyílászárók (amiből igen sok volt az épületen) záráspontossági hiányosságából eredő magas légcsere okozza az indokolatlanul magas hőveszteséget, és ennek következtében a közel 3KWh fogyasztású hőszivattyú szinte folyamatos működését.

Igen tanulságos eset, de sajnos nem egyedi hazánkban.

Látni a láthatatlant!

Épületek hőtechnikai állapotának gyors és eredményes megállapítására kitűnően alkalmazható a hordozható infravörös kamera, más néven a hőkamera. Ez egy olyan diagnosztikai eszköz, mellyel roncsolásmentesen, az épületek szerkezeteinek felületeiről és a szabad szemmel már nem látható épületszerkezeti elemekről is képes vizuális képet és hőmérsékleti adatot nyújtani számunkra. Az újabb modellek már a helyszínen is képesek vizuális képpel szolgálni a szakemberek és az érdeklődő ingatlantulajdonosok számára.

Az ilyen típusú vizsgálatok során a külső és a belső hőmérséklet közti különbség miatt jelentkező hőtani jelenség mérését, „fotográfiáját” végezzük. ;Az épületet alkotó anyagok/elemek eltérő hővezetési tulajdonságai valamint a szerkezeti csomópontok mentén jelentkező hőhídhatás okozta hőtani folyamatot tudjuk vizsgálni. A hőmérséklet kiegyenlítődési folyamat intenzitása a hőmérsékletbeli különbség növekedésével fokozódik, ami a vizsgálat eredményességét pozitívan befolyásolja. Ebből adódóan a téli hónapokban a magas külső-belső hőmérsékletbeli különbség a legmegfelelőbb az ilyen vizsgálatok végzéséhez.

Milyen esetekben érdemes hőkamerával vizsgálódni?

A szakszerűen elvégzett vizsgálat eredményeként az épület hőtechnikai állapotáról részletes, helyiségre lebontható képet kaphatunk. Láthatjuk az egyébként láthatatlan részleteket! Meggyőződhetünk a tervezés és a kivitelezés hőtechnikai minősége felől, és ezáltal akár a máskülönben csak később észlelhető rendellenességet már korán kiszűrhetjük.

Milyen esetekben alkalmazható:

    Általános épületenergetikai felmérések során
  • Épületek hőtechnikai rekonstrukciójának kezdetét megelőzően (pl.: nincsenek tervek vagy a terveken más szerepel, mint ami valójában megépült)
  • Kivitelezést, felújítást követően – a műszaki átvétel során minőség ellenőrzés céljából (Pontosan dolgoztak a munkások? Beépítettek mindent, ami a tervben szerepelt?)
  • Ingatlanok adás-vétele során – Ha jó ingatlant kínálunk, azt mutassuk is meg, illetve ne vegyünk „zsákbamacskát”
  • Épületek energiatanúsítása mellé – kiegészítésként. Meglévő épület tanúsítása 2011-ig még önkéntes, ezt követően azonban ellenérték fejében történő tulajdon-átruházás vagy bérbeadás esetén a tanúsítvány elkészítéséről a tulajdonosnak kell gondoskodnia, és azt a szerződés megkötését megelőzően, de legkésőbb a szerződéskötésig a vevőnek át kell adnia, vagy a bérlőnek be kell mutatnia.

Milyen az én házam külső homlokzati fala?

Ilyen (nem homogén),

vagy ilyen (homogén):

nem homogén homlokzat hőkamerás felvétele

homogén homlokzat hőkamerás felvétele

Hogyan, miként döntsünk a hőkamerás vizsgálat megrendelése felől?

Először is mérlegelnünk kell, hogy egy ilyen vizsgálat képes lesz-e a számunkra a várt eredmény produkálni. Egy épület problémáinak részletes leírása alapján egy jól képzett, és tapasztalt thermográfus képes lehet már előzetesen ilyen kérdésre választ adni. A vizsgálat céljának az előzetes meghatározása igen fontos, hisz ennek figyelembevételével kell dönteni a vizsgálat tartalma felől. A fennálló hőtechnikai tünet/panasz (hideg falak, huzatos helyiségek, rossz hőérzet, penészedés, stb.) és az objektum pontos leírása alapján kell dönteni a vizsgálat elvégzésének a részleteiről. Bizonyos esetekben a hőkamerás felmérést célszerű vagy akár fontos is kiegészíteni egyéb diagnosztikai eszközök alkalmazásával. Ilyen lehet például a penész károk esetében a hőmérséklet és a páratartalom adatgyűjtése, magas légcsere esetén a légáramlat mérése, vagy a „Blower door” teszt alkalmazása.

Tények – fortélyok és buktatók:

A vizsgálat eredményeit a belső és a külső hőmérsékleti értékek, valamint az időjárási viszonyok nagyban befolyásolják. Az alacsonyabb hőmérsékletbeli különbség és a szoláris felmelegedés miatt nem célszerű nappal végezni a vizsgálatot. Célszerű a naplemente utáni időpontot választani a vizsgálat kezdetének, ez esetben már egy igen komoly félrevezető faktort, a napot kiiktatjuk. Érdemes a vizsgálati szezon kezdete előtt jóval korábban felkeresni a megfelelő thermográfust, és kérni az előjegyezést hideg napra.

Egy hosszabb ideig fűtetlen vagy éppen csak temperált épület vagy épületrész (pl. tetőtér) vizsgálata szinte értelmetlen. Ilyen épületek esetében időben tájékoztatni kell a vizsgálatot végző szakembert és tanácsot kérni a lehetőségek felől.

Az épületek típusa is nagyban befolyásolja a vizsgálat folyamatát, kiterjedését. A homlokzat jellege (hőszigetelt vagy átszellőztetett) és a falazat szerkezete (könnyű vagy nehéz) például egészen más diagnosztikát igényel. Az átszellőztetett külső homlokzat esetében például a külső hőkamerás vizsgálat nem sok hasznos eredményt fog nyújtani.

A legjobb műszer sem ér sokat a megfelelő szakember nélkül!

A műszer önmaga nem tudja eldönteni, hogy milyen hőtechnikai jelenséget kell keresni egy épületen. Nem mindegy, hogy kivel végeztetjük el a hőkamerás vizsgálatot. Érdemes és tanácsos tájékozódni és érdeklődni a megfelelő szakember kiválasztása előtt.

Milyen az én házam tetőtere?

Jól hőszigetelt (nagyon ritka),

vagy csak úgy –ahogy?

jól hőszigetelt tetőtér hőkamerás felvétele

hiányosan hőszigetelt tetőtér hőkamerás felvétele

Dokumentáció – szükséges vagy nem?

Egyes szolgáltatók az olcsóságra törekedve ajánlanak hőkamerás vizsgálatot csak helyi „szóbeli kiértékeléssel”, akár képek nélkül vagy csak előre meghatározott képszámmal. Ez szerintem olyan, mintha csak terv nélkül építkeznénk „elmondás” alapján, vagy egy orvos nem írna zárójelentést.

Nem minden megrendelő szakember (építész vagy hőkamerás)! Ebből kellene kiindulni a szolgáltatóknak, és ehhez igazítani szolgáltatás tartalmát. Tanácsos és hasznos a hőkamerás vizsgálat dokumentációját, és az ehhez kapcsolódó szakvéleményt megmutatni a korrekciós munkák tervezése és kivitelezése előtt az ebben érdekelt szakembereknek. A dokumentáció akár összehasonlítási alapul is szolgálhat a későbbiekben, hogy ellenőrizzük az elvégzett munkák színvonalát.

A képek pontos kiértékelése legalább annyira fontos, mint a helyszíni vizsgálat szakszerű elvégzése. Egy adott hőtechnikai jelenséget akár több fizikai jelenség is okozhat, emiatt igen fontos a hiányosság korrekt meghatározása. Például a földszinten a sarkok menti falszakasz lehűlését a vonal menti hőhidhatás és a falazat nedvesedése egyaránt okozhatja. A helytelenül megnevezett hiányosság fölösleges javítási kiadást is okozhat, és a hiba még meg sem lesz ezzel szüntetve.

Mennyibe kerül – megéri?

Egy átlagos családi ház (100-200m2) hőkamerás vizsgálati díja általában 30000 Ft + ÁFA.

Ez magába foglalja az épület külső és belső oldali vizsgálatát, ami átlagosan 2 órát vesz igénybe. Egy vizsgálat során 30-40 db kép készül a különböző szerkezetek felületeiről. A vizsgálat körülményei és képeken látható helyiségek nevei dokumentálásra kerülnek a helyszínen. A vizsgálatot követően a képek elemzésre kerülnek, amit a vizsgálatot folytató szakembernek kell elvégezni, hiszen csakis ő látta és ő ismeri az adott szerkezet és vizsgálat körülményeit. A vizsgálat eredményeit tételesen kell csoportosítani és kiegészíteni a hiányosságok korrigálására vonatkozó javaslatokkal, tanácsokkal.

Annak megítélése, hogy megéri- e egy ilyen vizsgálatra költeni, természetesen szubjektív, ezt mindig a megrendelőnek kell eldöntenie. Véleményem és a tapasztalataim alapján azt kell, hogy mondjam, igen, megéri. Azokat a megrendelőimet is érte kisebb-nagyobb meglepetés, akik saját maguknak tervezték, építették az otthonukat, aki számára az össze beépített anyag ismert volt, és látták a kivitelezés folyamatát, minőségét.

Azok a megrendelők, akik nem hozzáértők, vagy hozzáértők, de az épületet használtan vásárolták, az ő számukra egy vizsgálat igen nagy segítség lehet az otthonuk részletes megismerésében. A gazdagabb ismeretanyag segíthet a komfortosabb életközeg kialakításában, egy hőtechnikai felújítás pontosabb tervezhetőségében és kivitelezésében.

Virágh György

Cégvezető/okleveles thermográfus

Kontravill Műszaki Iroda

Tel: +36 30 940 46 23

Fax: +36 1 419 95 53

info@kontravill.hu

http://kontravill.hu

Virágh Györggyel már többször is dolgoztunk együtt épületek diagnosztizálásán, ezért kértük fel őt a téma bemutatására.