Hogyan válasszunk nyílászárót?

Mire érdemes figyelni?

2013. szeptember 4.

A választás összetett, mert a különböző gyártók más-más pontokra helyezik a hangsúlyt. De mit is mondhat nekünk az U érték, ütközők száma vagy akár az, hogy műanyag vagy fa nyílászáró a megfelelőbb. Mindezek mellett az elsődleges szempont az esztétikumon és a költségeken van.

Sokszor ezekben a kérdésekben az építésztervező is segíteni tud nekünk, de a végső döntés a miénk. Ablakaink, ajtóink készülhetnek fából, fémből és műanyagból. Ezek ránézésre akár nagyon hasonlónak is tűnhetnek, de mégis jelentős különbségekkel rendelkeznek.

Fa nyílászárók

Fából készült nyílászárók esetén az anyag természetessége különleges hangulatot teremt az otthonunkba. Profilja megfelelően szárított, több rétegben ragasztott és hossztoldás mentes legyen, mert ezek a legmegfelelőbbek hosszútávon. Az anyagokat tekintve nagy a választék. Gyakran borovi fenyőből készülnek, aminél az elmúlt idők alatt bebizonyosodott, hogy nem a legalkalmasabbak erre a szerkezetre. Épületfaként tökéletes, de nyílászáróknál nem tud olyan hosszú élettartamot biztosítani. Egyre elterjedtebbek a luc fából készültek, ezeknek jobb a hőszigetelése és vörösfenyővel vagy alumínium borítással kombinálva a legtartósabb megoldást adja. Ezen kívül még cseresznye, dió és trópusi fafajták is megtalálhatóak a piacon. Ügyelni kell a megfelelő felületkezelésre, melyet célszerű nem házilag utólagosan kivitelezni, hanem már gyárban előre elkészítetten megvásárolni. Sokszor a gyártók ilyen megoldásoknál garanciát is vállalnak (~10év). Jelentősebb védelemmel rendelkeznek a külső környezeti hatások ellen az Alu+Fa ablakok, melyeknél az ablak teljes külső terjedelmében porszórt alumíniumborítás készül. További előnye ennek a megoldásnak, hogy a színét is kívánságunk szerint módosíthatjuk.

fa nyílászáró

Műanyag nyílászárók

Manapság egyre szélesebb körben terjednek el a műanyagablakok, kedvező áruk és könnyű kezelhetőségük miatt. A tévhitekkel ellentétben nem csak fehér színben kaphatóak, hanem változatos és sokféle színvilágú fóliázással is megrendelhetők. Ezekből létezik egy oldalon (mi választhatunk, hogy az melyik fele legyen) és két oldalon bevont felületű is. Sztenderd színek esetén (dió, mahagóni, aranytölgy) az egyoldalú felára 25-35% lehet, míg különleges színek esetén a kétoldali borítás akár 50%-os felárral is járhat. Ilyen esetekben, árban már egy faanyagú ablak árával vetekszik. A műanyag profiljának nagyon erősnek kell lennie, melyet az egész ablakon körbefutó merevítő vasalat biztosít. Az üzletekben, a kihelyezett metszeteken ez jól ellenőrizhető. Ügyelnünk kell a légkamrák számára is, melyek a megfelelő hőszigetelést biztosítják. A gyártók napjainkban 3-6 kamrásakat alkalmaznak, de az 5 alatti profilokkal már óvatosan kell bánni, hogy az üveg hőszigetelő képességét ne gyengítse.

műanyag ablakA képen jól látható, hogy az ablak megfelelő mennyiségű kamrával rendelkezik, de még is rossz hőszigetelő lesz. Ugyanis a bal oldali piros körrel jelzett helyen, bukó állásban esőzéskor befolyik a víz, aminek a kifolyása érdekében apró nyílásokat helyeznek el a tok külső homlokfelületén. Ennek következtében abba a nyílásba a kinti hőmérséklet kerül, így a hőszigetelést csak a jobb oldali körben látható tömítés látja el, ami nem megfelelő.

jó megoldás, több kamra és több ütközés

Napjaink korszerű nyílászárói „túlságosan” is jól zárnak, aminek következtében a pára nem tud távozni a lakásból. Némely típusoknál már a készítés során „szellőzőrést” hagynak a gumitömítésen vagy plusz szellőző állással látják el az ablakot, hogy a helyiség egészséges tudjon levegőzni. Felmerül a kérdés, hogy akkor minek is szigetelem le a házamat, hogy ha utána én magam engedem ki a meleget. Ilyen esetekre mi inkább a hővisszanyerős szellőztetést ajánljuk.

Választásnál ügyelnünk kell a megfelelő hő- és hangszigetelésre. Minden épületszerkezet rendelkezik egy úgynevezett U értékkel , amely a hőáteresztő képességét mutatja meg. Ez minél kisebb, annál jobb a hőszigetelő képessége és annál nagyobb az energia megtakarítása. Figyelni kell az ablakoknál arra, hogy ez az érték mire vonatkozik. Létezik külön a tokszerkezetre Uf (Uframe) és az üvegezésre Ug (Uglas) is, majd ebből a kettőből és a felületi arányukból tevődik össze az ablak Uw (Uwindows) értéke. Egyes eladók hajlamosak csak az üveg értékét meghatározni, mert az látványosan alacsony értéket mutat vagy különböző méretű ablakokra is ugyanazt az értéket adják meg. Ezeket a cégeket jobb el is felejteni, mert ajánlatuk komolytalan.

Üvegszerkezet esetén törekedni kell Ug= 0,8-1 W/m2K közötti értékkel rendelkezőkre. Ez egy 2 rétegű nemesgázzal töltött üveggel is elérhető, azonban ha nagyobb hangsúlyt fektetünk a hőszigetelésre és a hangszigetelésre is, akkor célszerű 3 rétegű üvegezést választanunk. Tokszerkezetek esetén reális áron már elérhetőek a Uf=1-1,4 W/m2K minőségű vázak, amiknél még a hőérzet miatt fontos erre figyelni. Kinti 0 fokos hőmérséklet esetén egy U=1,8-as értékkel rendelkező keret közelében kellemetlen hidegérzetet tapasztalhatunk, míg egy U=1,0 szerkezet esetén ez nincs meg. Általában akkor választunk jól, ha ennek az értéke is olyan, mint az üvegé. Kiemelendő itt a beépítés fontossága. Lehet akármennyire jó hőszigetelésű az ablakunk, ha azt hibásan és szakszerűtlenül építik be a helyére. Egyes cégek vállalják a beszerelést is, aminek az ára a beépítés módjától is függ (komprimált szalagos, pur hab kitöltés, stb.). Általában 10-15%-kal növeli meg a költségeket.

Szemléltetésképpen különböző cégektől árajánlatokat kértünk alu+fa és műanyag nyílászárókra. A kiválasztott épület egy 180 m2 hasznos alapterülettel rendelkező, mai stílusirányzatoknak megfelelő divatos kontyol tetős ház. Átlagos mennyiségű ablakkal rendelkezik, melyek méretei szokásosnak mondhatók. Az elküldött igényekben megszabtuk azonos paraméterként a 3 rétegű üvegezést, amely Ug=0,8 W/m2K -el rendelkezik és a háromszoros ütköztetést. Ajánlatkérésnél mindenképpen ellenőrizni kell, hogy milyen tulajdonságú ablakra vonatkozik a megjelölt ár. A hitelesség miatt igyekeztünk minőségi gyártókat magánszemélyként megkeresni, hogy a bárki számára elérhető árakat kapjuk.

Nagy szórás figyelhető meg a különböző gyártok díjaiban. Alu+Fa nyílászárók esetén a legolcsóbb ajánlat már 35000 Ft/m2 ártól kezdődően érkezett, de az apró betűs tulajdonságokat (ütközők száma, tömítések milyensége, beépített anyagok, felületkezelés, garancia) is mérlegelve 50-55 ezer Ft/m2 körülire tehető egy jó minőségű Alu+Fa ablak. Átlagolva a fenti említett tulajdonságú háznál az összköltség 3-4 millió közé tehető. Műanyag szerkezetek esetén ez az ár jóval alacsonyabb (1,5 -2 millió). Már 20-25 ezer Ft/m2-től beszerezhető ugyanolyan minőségű ablak, mint a fa. Ilyen esetekben már a vevő kezében a döntés, hogy az esztétikum mennyire fontos a számára. Az egyszerűbb kinézetű, de olcsóbbat választja vagy pedig további felárat fizet a bevonatokért. Mindezek mellett a szép otthon érdekében ügyeljünk a lakáshoz illő szín és mintázat kiválasztására.