Hazai követ a homlokzatra!

Kő kövön...

2016. augusztus 23.

Kitermelés

Napjainkban is számos kőbánya, kőnyerő hely fellelhető Magyarországon. Ezek közül a hazai kőbányák közül az ürömi és süttői adják a legtöbb követ feldolgozásra, innen édesvízi mészkövet fejtenek, de jellemző a szintén mészkövet adó budakalászi, tardosi, sóskúti, balatonszőlősi bányák köveinek felhasználása. A keszthelyi, bakonyi, hárshegyi, balatonfüredi és karmacsi bányák pedig homokkövet fejtenek. 

Alapanyag 

A ház homlokzatburkolatának anyaga sokféle lehet: mészkő, homokkő, andezit, gránit, tufa, attól függően, hogy milyen a ház stílusa és, hogy nekünk milyen az elképzelésünk. Ezek közül itthon homlokzatburkolatként a legtöbbet felhasznált és leginkább kedvelt anyag a mészkő, számtalan épület homlokzatát díszíti, és elterjedt még a homokkő is.

Feldolgozás, forma, felület

A kövek feldolgozása sokféleképpen történhet, az alapján, hogy simább, egyenes, vagy durvább, egyenetlen felületeket, éleket szeretnénk látni a homlokzaton. Az elkészült termék ára ettől is függ, ugyanis például a kövek vágása drágább, mint a roppantott, tört, hasított feldolgozás.

Ha a köveket vágott vagy tört élekkel, eredeti hasított, tört felületükkel a felszín felé és valamilyen szabályos osztással rakják, akkor formájuk szerint lehetnek szabályos tégla alakúak vagy olyanok, melyeknek csak két párhuzamos élük van. Ez a burkolat azonos sortávval vagy váltósorosan készülhet el, általában 5-15 cm közötti sortávolsággal. A vágott élű köveket olyan szorosan egymás mellé lehet rakni, hogy burkolatunk fuga nélküli lesz. Ha a tört élű köveket rakjuk, akkor kell hagyni fugatávolságot, és vagy ki kell fugázni vagy tömítetlenül hagyva a hézagot „szárazon” rakni. 

Ha az egyenletes vastagságú köveket tört felületükkel a felszín felé rakják, akkor egy szabályos elrendezésű mediterrán kőburkolatot láthatunk a homlokzaton, ha pedig ezt egyenetlenebb sorvastagságokkal készítik, egy „vadabb” képet ad a burkolat látványa.

Tehát nemcsak az eltérő karakterű kövek felhasználásától, hanem attól függően, hogy milyen a feldolgozás, felrakás módja, különböző látványú és stílusú homlokzatburkolatok készíthetőek.

Felrakás

A kifejtett és feldolgozott kövek helyszíni felülettisztítás után kerülnek beépítésre, illetve attól függően, hogy mekkora fuga lesz és milyen megjelenő felület, esetleges faragással is alakítanak rajtuk.

A felrakás módja lehet ragasztásos technológia, ezt 2-3 cm-es burkolati vastagságnál alkalmazzák. Vastagabb burkolatként, 5 cm-es vastagság felett pedig az alapozásról indítják a kövek felrakását, tartófalhoz rögzített betonvas hálóval erősített vakolatban.

Fontos tényezők

Mint mindenhol, itt is vannak fontos elemei a kövek homlokzatburkolatként való felhasználásának. Ezek közül az egyik, hogy a kövek felrakása fagyálló és flexibilis ragasztóval történjen. Ezt betartva lesz tartós és „használható” a burkolat. A másik lényeges elem a kőfajtához megfelelő impregnáló szer használata.

Most pedig számokban…

Kb. mennyivel számoljunk, ha követ szeretnénk a homlokzatunkra:

1. Ragasztva: 19000/m2

- Keményebb EPS (minimum 150-es): 5000 Ft/m2

- Ragasztó: 2000 Ft/m2

- Kő (2-3 cm): 7500 Ft/m2

- Munkadíj (Kő felrakás): 4500 Ft/m2

 

2. Rakva: 38500/m2

- Kőburkolat mögé „vízálló” hőszigetelés – XPS: 10000 Ft/ m2

- Acélháló erősítéses hátbetonozás - kő felrakással + munkadíjjal: 21000 Ft/m2

- Kő (5-10 cm): 7500 Ft/m2

Alap esetben a homlokzat színezés díja 3500 Ft/ m2 (anyag: 2000 Ft/ m2, munkadíj: 1500/m2), tehát ez az ár lejön a kőburkolatos homlokzat árából.

Ökölszabályként pedig egy adat a számoláshoz: a 100 m2 bruttó házterület körülbelül 100 m2 homlokzat felület.

 

Ha a hazai kövek felhasználása mellett döntünk, azon kívül, hogy esztétikus és időtálló homlokzatot kapunk, igazán értékes része lesz házunknak és környezetének, nem utolsó sorban pedig ökológiai lábnyomunkat is csökkentjük.

Kapcsolódó témák

 
Süttőn jártam, mészkőre vadásztam... Fa homlokzatburkolat

Hát én immár mit válasszak?