Hát én immár mit válasszak?

Bevásárló körút az épülő családi ház megrendelőivel

2009. május 18.

Szerencsére a házaspár mindkét tagja el tudott jönni nézelődni, így kezdeti esélyünk egyből legalább duplájára emelkedett, mintha egy ember vállalná magára a döntéshozás minden terhét. Több dolgot terveztünk, mint amennyi végül belefért az időnkbe (4-5 órába), de nem jártunk hiába. Tanulság: a nézelődés mindig több időt vesz igénybe, mint gondolnánk.

Fa homlokzatburkolat... de milyen típusú?

Díszítő elemként a ház földszinti részein kb 2 m magasságig természetes hatású faburkolat lesz. A látványterveken a sötét barna nyílászárók és fehér falfelület mellett szépen mutat a nyers, erősen erezett fa.

fa homlokzatburkolat

A legköltséghatékonyabb megoldás után böngészve utunk Érdre, a Lambériaprofi boltjába vezetett. Itt szóba jött a 2000 Ft/m2 árú (minden esetben nettó árak értendők) sima teraszburkolat is, de ezt elvetve átpártoltunk a telített borovi fenyő deszkára, melynek ára 3000 Ft/m2. Itt többnyire svéd portéka közül lehet válogatni, kérdés persze, hogy a svédek valóban ennyi fát kivágnak-e, vagy ők csak feldolgozzák a máshonnan származó árut.

Szintén Érden benéztünk a Bohács Barkács Bt üzletébe is elsősorban azért, hogy a Thermowood fenyő termékeket megnézzük. Ezek sajátossága, hogy vegyszermentesen, hőkezeléssel teszik ellenállóvá a fát a gombák és rovarok ellen. Nemcsak a fal-, hanem a teraszburkolatokat is megnéztük. Ez utóbbit nemcsak a teraszra tennénk, felmerült ötletként, hogy a kedvezőbb ár miatt a falra is ilyen kerülne legjobb esetben is 7600 Ft/m2 áron. Többféle módszer létezik arra, hogy hogyan akadályozzák meg azt, hogy a fán lecsurgó víz - akadályoztatva a rendes kiszellőzéstől - berohadjon. A legegyszerűbb esetben az elemek között egy kis rést hagynak és azokat egyszerűen becsavarozzák.

fa homlokzatburkolat

fa homlokzatburkolat

Előlnézet//oldalnézet

Ezek a kis hézagok azonban érthető módon nem mindenkinek tetszenek. A következő, háromszög-szerű illesztési mód megjelenésében is egészen más, és a vízelvezetésről is gondoskodik.

fa homlokzatburkolat

A következő ábrán egy olyan kialakítás látható, ahol egy fém lapocska felelős a víz elvezetéséért.

fa homlokzatburkolat

A következő elrendezésnek hála szintén nem marad olyan terület, ahonnan a víz nem tud lefolyni.

fa homlokzatburkolat

Hajópadlók: járható // nem járható

A járható felületű hajópadló nem a legalkalmasabb homlokzatburkolatnak mert a nút toldásánál ha vízszintesen fektetjük akkor semmilyen módon nem védjük a fát az ellen, hogy a lecsurgó víz befolyjon a nút közé és így hosszabb idő kell a fa kiszáradásához egy egy eső után. Illetve, ha mégis valaki olcsón szeretne sík felületet - és itt a sík felületen van a hangsúly - annak ez a megoldás is szóba jöhet. Ennek a típusnak az élettartama is lehet 30-40 év, ha az ábránkhoz képest pont fordítva fektetik, azaz a núttal felfelé és 3 évente bepácolják.

fa homlokzatburkolat

A hajópadlók másik típusa a nem járható (1600-3000 Ft/m2). Ez abban különbözik a járhatótól hogy a nút mellett 45 fokban le van törve az él és ha ezt a a folyásirány figyelembevételével fektetjük, akkor a víz nem marad benne a nútba.

Lapburkolat

Úgy tűnik a befutó megoldáshoz a Finnforest biatorbágyi boltjában kerültünk legközelebb, ahol - igaz borsos áron (9000 Ft/m2) - , de nagyon szép erezetű lapburkolatokat találtunk. Ezeket 1,25 x 2,50 méteres lapokban árulják és természetesen nem tömörfa, hanem 2mm-es rétegekből vízmentesen ragasztva rétegzett. Ami a fafajtákat illeti, volt Okume, douglasfenyő és Thermowood. Aki cédrusfát szeretne vásárolni, várjon 50 évet, mert már kivágták az összeset...

fa homlokzatburkolat

fa homlokzatburkolat

Lapburkolatok

Szembe találkoztunk

olyan bevonattal rendelkező faanyagokkal (szintén a Finnforestnél) is, melyek rendkívül jó nyomószilárdságuk miatt leginkább teherautók platóján használatosak, ám az építtető házaspárnak más felhasználási mód jutott az eszébe. 4 fiú gyermeket nevelnek, szempont tehát, hogy a bohó ifjúság egymást lelökdösve is viszonylagos biztonságban érkezzen le a lépcsőkön, amire némi esélyt teremtene az ilyen, csúszásgátlós és egyben mutatós bevonat is. A döntés még várat magára, annak érlelését segítheti a termékekből kapott minta.

fa homlokzatburkolat

A bőség zavarával

leginkább a Milesi szigetszentmiklósi üzletében szembesültünk, ahova azért látogattunk el, hogy több ezer variáció közül kiválasszuk a faanyagok megfelelő kezelő és színező anyagát. Nem jártunk teljes sikerrel, de előrehaladtunk, ugyanis többféle anyagból is vásároltunk mintát és magunk fogjuk kipróbálni, hogy melyik hogyan mutat az adott fán. Mindenféleképpen olyan megoldást szeretnénk, mely tartós kezelést ad a fának a nedvességgel, gombákkal és rovarokkal szemben, látványát tekintve viszont mintha ott sem lenne. Hezitálunk a kültéri ecsetelhető vékony lazúr (Hydrocrom) és a jóval drágább olaj között. Mindkettő viaszréteget képez a fa felületén és nem gátolja a kipárolgást. (A vastag lazúr azért nem jó nagyobb felületeknél, mert ott ez a funkció nem mindig biztosított.) Az olaj természetes anyag és vélhetően tartósabb is, ám szemben a lazúr 2500 Ft/l-es árával ez esetben a kétszeresével kell számolnunk. Még nagyobb árkülönbséget kapunk, ha az árakat egységnyi felületre vonatkoztatjuk, míg ugyanis 1 liter lazúr 8-10 m2 felület kezeléséhez elég, addig az olaj csak 6-7 m2-re.

fa homlokzatburkolat

A Milesi üzletében gyönyörű Oliveri kilincsek társaságában ebédeltünk, ilyenkor nevet az ember lelke, hogy Magyarországon is kezd meggyökerezni a design. Ugye így van?

fa homlokzatburkolat

Hát én immár mit válasszak? 2. rész avagy még egy lépéssel közelebb a homlokzatburkolat kiválasztásához

Kapcsolódó témák

Kiskertemben uborka... uborka még nincs, a terasz viszont kifejezetten jó lett!

Ajtóablak helyzet... bemegy vagy kihagyja?

Szarügy... avagy milyen WC-t válasszunk?

Azbesztmentesítés

Lefolyócsövek

Hogyan lehet megvizsgálni az ablakok U-értékét?