Gyere ki a zöldbe!

Nem csak a szomszéd füve lehet zöld!!!

2016. április 1.

Ebben az otthonunk körüli zöld terültet, a kert elsődleges szerepet játszhat. Egy kis odafigyeléssel, tervezéssel elérhetjük, hogy a kertünk a testünk-lelkünk számára oázissá váljon. Ennek az egyik főszereplője „csak az a szép zöld gyep”, ami Poldi bácsinak is hiányzott a parkőri nyugdíjazás után.

 

Fűnyírás

Az első tavaszi fűnyírást csak akkor kell végezni, amikor gyepünk már elérte a 6 cm-s magasságot. Előtte viszont, a növekedés beindításához érdemes „felébreszteni” a gyepünket. 

A téli hónapok során a fűszálak között az elhalt növényi részekből, fűnyiradékból és mohából egy filcréteg alakul ki. Ez megköti, és nem engedi a földbe szivárogni a létfontosságú vizet és tápanyagokat, valamint kiváló melegágya a gyepet veszélyeztető kórokozóknak. Kialakulására különösen a hosszú téli hónapok után kell számítani, amikor sokkal több fűszál pusztul el a kedvezőtlen időjárás miatt. A legyengült és megritkult pázsitban pedig sokkal könnyebben ütik fel fejüket a gyomok is.  

Szellőztetés

A megoldás a gyep szellőztetése, amivel levesszük a télikabátot a gyepünkről, és alkalmassá tesszük a tápanyagok felvételére, és az egyenletes növekedés, sarjadzás beindítására. A gyepszellőztetés megszünteti a föld tömörödöttsége által okozott levegőhiányt is, ami a gyökereknél lép fel. Ennek a mértéke a használattól (taposástól) és a talaj kötöttségétől (az agyagosabb talajok könnyebben tömörödnek) függ.
 
Ezért késes gyepszellőztetőt kell használni, mert az amellett, hogy eltávolítja a filcréteget, mélyen a földbe is vág, így levegőt juttat a gyökerekhez, megszabadítja a füvet az elhalt gyökerektől, és elbánik a kétszikű gyomok egy részével is. A nagyobb fűcsomók felszabdalásával megakadályozza, hogy a homogén pázsitunk csomósodjon. 
 
  
A késes szellőztetésnél különös figyelemmel kell lenni az öntözőrendszer szórófejeire, hogy azokat meg ne sértsük!!! Sőt, arra is éredmes odafigyelni, hogy a gépet mindig egy irányba toljuk, és fordulás közben ne működtessük, mert úgy túl mélyre vághat, és a gyeptakarót károsodás érheti. 
 
Ha csak könnyebb szellőztetés mellett döntünk, akkor előtte 1-2 héttel mindenképp egy megfelelő moha- és gyomirtóval kell kezelni a gyepet. Ez egyébként a késes szellőztetés esetén is hatékonyabbá teszi a felesleges vegetációtól való megszabadulást.
 
A szelőztetés akkor kielégítő, ha évente kétszer történik. Először tavasszal, a tél elmúlásával, a fű növekedésének megindulásakor, mert ilyenkor gyorsabban regenerálódik. A következő szellőztetés az egész nyári igénybevétele után szeptemberben esedékes. 
 
A munkát közepesen száraz talajnál a fűnyírást követően kell végezni, hogy az egészséges fűszálakban a legkevesebb kár essen.
 
Az eredmény még így is ijesztőnek tűnhet elsőre, mert a gyep földes, ritkás és nagyon zilált képet mutat, hiszen rengeteg száraz füves, mohás, földes anyag van a fűgyűjtőben, ami egyébként nagyon jól komposztálható.

Komposztálás

Ha fűgyűjtő nélküli gyepszellőztető gépünk van, a kiforgatott maradékot semmiképp se hagyjuk a pázsiton, mert rothadásnak indulhat, amivel meleget és oxigén hiányt generál, ezzel megfojtva, elsárgítva a gyepünket. A kiforgatott, levágott, elhalt fűmaradványok összegyűjtése a pázsit védelmén túl azzal a haszonnal is járhat, hogy kitűnő komposzt készíthető belőle. Ez a komposzt az őszi karbantartás végén nagyon jól hasznosítható. 
 
A szellőztetett gyep láttán félelemre semmi ok! A szellőztetés után műtrágyázzunk, öntözzünk, ha szükséges, végezzünk felülvetést, és pázsitunk ragyogó formában lesz.

 
A következő részben a műtrágyázásról és a nyírásról írunk.