Fényből falat

avagy az üvegtégla felhasználása az építészetben

2017. április 7.

 Az üvegtéglát először a XX. század elején fejlesztették ki és kezdték használni, főként gyárakban és üzemekben, azonban hamar kiderült, hogy ez az építészeti megoldás messze túlmutat az ipari létesítmények által támasztott tisztán funkcionális elvárásokon, így napjainkra már egy egész iparág épült ki az üvegtégla és az általa kínált építészeti megoldások köré. Attól függően, hogy hova kerül, megkülönböztetjük a vízszintes beépítésű, járható üvegtéglát, valamint a falakba építendő üvegtéglát, azonban felhasználását tekintve ez utóbbi jóval elterjedtebb, így mi is ezzel foglalkozunk a továbbiakban.

Az üvegtégla jellemzői

                                   

Mérete: az Európában használatos standard üvegtégla 19cmx19cmx8cm, mely egy általános 1cm-es fugával számolva 20cm-es modult eredményez, de természetesen rengeteg ettől eltérő méretű terméket találunk a piacon a 11cm-es oldalhosszútól egészen a 30 cm-esig.
Vastagságukat tekintve jellemzően 5, 8 ill. 10 cm-es üvegtéglákkal találkozhatunk. Létezik olyan, speciális peremkialakítású üvegtégla is mely már 2 mm-es fugával is beépíthető.

Hőátbocsátási tényezője: A standard üvegtégla U értéke nagyjából 2,8 W/m2K, azonban két rétegben rakott falazatnál, 20 cm légréssel a rétegek között, már akár egy 1,4 –es U érték is elérhető. Ezen kívül már kapható az ún. hőszigetelt üvegtégla is, melynek a belsejében argon gáz található, így ennek az U értéke 1,5 W/m2K-re csökken.

Fényáteresztő képessége: mintázattól, színtől, felülettől függően jelentősen változhat, de egy sima átlátszó üvegtégla nagyjából 80%-ban engedi át a fényt, míg mondjuk egy homokfúvott változatnál ez az érték akár 50%-ra is lecsökkenhet.

Hanggátlása: az üvegtégla hanggátlása nagyjából 38-40 dB között van.

Tűzállósága: 15-30 perc, azonban létezik 45, 60 ill. 90 perces tűzállóságú üvegtégla is. Ez azért fontos, mert sokszor találkozunk olyan helyzettel, hogy oldalhatáros beépítés esetén az oldalhatár felőli homlokzaton nem nyithatunk 0,4 m2-nél nagyobb ablakot, azonban az üvegtégla megoldás lehet ilyen esetekben is.

 
Beépítési módok
 
Habarcsba ágyazva
                        
Az üvegtéglák beépítésének legelterjedtebb módja a habarcsba ágyazott technológia. Itt az üvegtéglák hálós rendszerben épülnek egymásra, a sorok közé pedig vízszintes és függőleges irányban is 6 mm átmérőjű horganyzott acél huzalok kerülnek, merevítés céljából. Az egyenletes távolságot az üvegtéglák között műanyag távtartó keresztek segítségével biztosíthatjuk. Utolsó lépésként megfelelő anyaggal kifugázzuk az üvegtéglák közötti réseket. Amennyiben nagyobb felületű üvegtégla falat szeretnénk építeni, érdemes gyorsan kötő habarcsot használni, mert így megelőzhetjük, hogy az üvegtéglák súlya alatt megsüllyedjen a fal.
 
PVC profilokkal

  
Egy gyors és egyszerű módja az üvegtéglák beépítésének a Quicktech rendszer, ahol is PVC profilok közé építjük azokat, speciális szilikonnal rögzítve. Nagyjából 5-6 sort tudunk felépíteni egyszerre, majd 24 óra elteltével folytathatjuk az építést a következő sorokkal. A kész falazat elkészülte után 24 órával jöhet a fugázás és készen is vagyunk. Ennek a beépítési módnak egy másik változata az ún. Binario rendszer, ahol az üvegtéglák közötti profilok úgy vannak kialakítva, hogy rátakarnak a résekre, így gyakorlatilag még fugázásra sincs szükség. A profilok fehér, fekete és szürke színben is kaphatók. Ez a megoldás különösen íves falaknál lehet indokolt, ahol az egységes fugák kialakítása a fal mindkét oldalán kulcsfontosságú.
 
Wallkit rendszerben
 
  
 
Ezt a beépítési módot különösen belső térelválasztó falak esetében alkalmazzuk, ahol egy elegáns, ugyanakkor természetes megjelenést szeretnénk elérni. Itt a PVC profilok helyett keményfa elemek közé építjük az üvegtéglákat, melyeket rejtett csavarokkal rögzítünk egymáshoz, így sem habarcsra, sem pedig fugázó anyagra nincs szükség.
Az üvegtégla falaknak van egy nagyjából 7,5 m-es függőleges és egy kb. 6 m-es magassági méret korlátja. Amennyiben ennél nagyobb üvegtégla falat szeretnénk építeni, úgy egyrészt dilatációt kell beépítenünk, azaz meg kell szakítanunk a sorok közötti acél huzalokat, valamint további acél tartó profilt kell beépítenünk a falba, a megfelelő szerkezeti merevség biztosítása érdekében.
 
Speciális üvegtéglák
 
A piacon rengeteg, különleges igényeket kielégítő üvegtégla kapható a standard átlátszó üvegtéglán kívül, ezek közül szemezgetünk a következőben:
- Hőszigetelő üvegtégla: a két üvegfelület között Argon gázzal töltött üvegtégla, melynek U értéke akár 1,5 W/m2K is lehet. Több színben is kapható, így különböző igényekre is megoldás kínálhat.
- Tűzgátló üvegtégla: EI30, EI60 vagy akár EI90 osztályú tűzálló/tűzgátló szerkezet. 
- Golyóálló üvegtégla: magas biztonsági igényű helyiségeknél is bátran alkalmazható
- Színes üvegtégla: Itt megkülönböztetjük az anyagában színezett, és a belső üvegfelületén festett üvegtéglákat. Ez utóbbiak élénkebb, vibrálóbb színekben is kaphatóak, azonban kültérre és napfénynek kitett helyekre inkább az anyagában színezett változatot ajánljuk.
 
                       
- Tömör üvegtégla: a hagyományos kisméretű tégla formájával megegyező tömör üvegtégla, főként látványos, egyedi térelválasztásokhoz ajánljuk.
                                 
- Kör alakú járható üvegtégla: kültérre és beltérre egyaránt alkalmas.
- Napelemes üvegtégla: az imént említett járható üvegtégla továbbfejlesztett változata, melynek belsejében egy kisméretű napelem kapott helyet. 
                                  
 
Mennyi az annyi?
 
És most lássuk számokban, mennyibe is kerül egy üvegtégla fal építése. Természetesen ez sok mindentől függ, azonban az egyszerűség kedvéért most vegyünk egy hagyományos, habarcsba ágyazott beépítési módot. A beépítéshez szükséges kellékek (ragasztó, fugázó anyag, merevítő vasak valamint távtartók) ára m2-ként nagyjából 6 500 Ft. Ezen felül számolnunk kell a munkadíjjal, ami jelen esetben kb. 15 000 Ft. Ez eddig 21 500 Ft/m2, azonban hátra van még egy fontos elem, maga az üvegtégla. Nagyon széles skálán mozog az üvegtégla ára, attól függően, hogy pontosan milyen típusút szeretnénk. A piacon megtalálhatjuk a 800 Ft/db-os sima üvegtéglától egészen a 22 000 Ft/db-os tűzgátló üvegtégláig szinte bármit. A példa kedvéért vegyünk három esetet: egy sima, áttetsző üvegtégla falat, egy festett, színeset, valamint egy hőszigetelt üvegtéglákból állót.
 
A sima üvegtégla fal ára a fent kiszámolt 21 500 Ft, valamint a 25 db 800 Ft/db-os üvegtégla árának az összege, vagyis 41 500 Ft/m2
 
Ugyanez az összeg az 1 800 Ft/db árú festett üvegtégla esetén 66 500 Ft/m2,
 
míg a 5 400 Ft/db árú hőszigetelt üvegtégla esetében 156 500 Ft/m2.
 
Amint már az előzőekben említettük, két réteg sima üvegtégla fal, 20 cm légréssel a rétegek között, 1,4 W/m2K U értékkel rendelkezik, ami bár határesetként, de megfelel a 2018 január 1.-től érvényes épületenergetikai követelménynek, a homlokzati üvegfalak tekintetében. Egy ilyen üvegfal ára nagyjából 83 000 Ft/m2, ami megegyezik egy közepes minőségű, hőszigetelt üvegezésű nyílászáró árával. Ebből következően elmondhatjuk, hogy bár energiahatékony épületeknél nem javasoljuk a nagy felületű üvegtégla falakat a homlokzaton, az előbb említett kétrétegű megoldás válasz lehet például egy oldalhatár felőli homlokzat esetében felmerülő problémára, anélkül hogy az épületet hőtechnikai szempontból jelentősen gyengítené.
 
Összességében elmondható, hogy amennyiben egy szép üvegtégla falat szeretnénk a házunkba, akkor mindenképp meg tudjuk találni az igényeinkhez és pénztárcánkhoz illő megoldást, és ha betartjuk a fent említett néhány kivitelezési tanácsot is, akkor nem csak egy világosabb életteret nyerhetünk, hanem egy szépen kivitelezett, dekoratív elemmel is gazdagodhat az otthonunk.