Falba tolható beltéri ajtók

Nyíló vagy toló ajtó, ez itt a kérdés?

2015. szeptember 28.

Hova tervezzünk be tolóajtót?

Az alapszabály általánosan az, hogy 
- nyíló ajtó oda való, ahol inkább csukva kell lennie ajtónak
- toló ajtó, ahol az ajtó általában nyitva van
 
Ettől függetlenül toló ajtó kerülhet olyan helyiségbe is, amik inkább csukva szoktak lenni, mint WC, kamra, stb. főleg a hely szűke miatt.  
      
 
Ennek függvényében inkább azt javasolnánk, hogy 
- nyíló ajtó oda, ahol nincs gond a helyiségbe benyílással
- toló ajtó minden kisebb helyiségbe vagy ahol egy benyíló ajtó zavarna   

Mi is az a falba tolható ajtó?

Régen ismert volt a fal elé toló ajtó, a harmonikaajtó :-( és slussz.    
       
A harmonikaajtót reméljük már sehol sem tervezik be, a fal elé tolható ajtót meg csak oda, ahol nem lehet falba tolni az ajtót, pl. mert nincs fal vagy túl nagy átalakítással járna a falbontás.
A falba tolható ajtó nagyon praktikus, nem kell falat szabadon hagyni, ahova tolódik és a helyiségbe sem nyílik be.     
 
Hogyan működik a falba tolható ajtó?

A falba tolható ajtók legtöbbje, mint pl. a képeken is látható Scrigno tolóajtóknak három összetevője van: 
 
szerkezet, azaz egy horganyzott acél doboz, amibe az ajtó csúszik, sín, amire az ajtólapot felakasztják és a szükséges kellékek (görgő kocsi, szőrkefék, gumiprofil, stb.)  
     
ajtólap kerettel vagy anélkül (az ajtólap lehet egyedi, fa, üvegbetétes vagy akár tisztaüveg). Meglévő ajtók mellé érdemes asztalossal gyártatni ugyanolyan ajtólapot, ha új építésről van szó, akkor van ugyanolyan típusú toló és nyíló ajtólap.       
     
zár ill. tolóka, ezüst, arany, matt, fényes, szögletes, kerek, hosszúkás, van olyan, ami teljesen eltűnik a falban és van üvegajtóra furatot igénylő és ragasztott fogantyú  
       
Ezek a kompakt LEGO-módjára összeszerelhető szerkezetek előnye, hogy szakszerű beépítés mellett kiválóan működnek, szinte hangtalanul és könnyedén gurulnak az ajtók, a záródás előtt van fékező, tehát nem csapódik be az ajtó és kinyitva az ajtó teljesen el tud tűnni a falban.

Minden falba jó ez a megoldás?

Igen, dobozos tolóajtók vakolt és gipszkarton falhoz is vannak, tartófalakba, vastagabb falakba is be lehet építeni és ahol hely van, utólagosan is be lehet szerelni ezeket. 

Mi a hátránya?

Először is az ár: falba tolható ajtók drágábbak, mint a hagyományos ajtók. Először is, mert meg kell venni a dobozt sínnel hozzá, tehát ennyivel kerül többe az ajtó, ill. ebből lejön a tégla, gipszkarton ára, ami helyét a doboz foglalja el. Az ajtólapot lehet hozzá csináltatni, ott az ár egyedi, de pl. a Scrigno-nál kb. 60.000 Ft-tól indulnak a furnérozott jó minőségű ajtólapok.
  
Íme egy számítás (80 cm széles tolóajtó):
 
Tolóajtó doboz sínnel, görgő kocsival, szőrkefével, gumiprofillal, vaktokkal:      kb.    80.000 Ft
Ajtólap (fa furnérozott, felületkezeletlen, tömör kivitelben):                            kb.    80.000 Ft
Tolóka:                                                                                                        kb.      8.000 Ft
Fal (vakolt vagy gipszkarton):                                                                        kb.   -10.000 Ft
Össz. ár:                                                                                                    kb. 158.000 Ft
 
Továbbá sokan azt hiszik, hogy egy tolóajtónak a hanggátlása kisebb. Ez falon kívüli tolóajtóknál igaz, de egy falba tolható ajtónál a léghanggátlás kb. 40 dB, miután az ajtó körül a toknál (2) is van hanggátló szőrkefe (6) és az ajtólap (4) a belső tokborításon (2) lévő mélyedésbe csukódik, mely gumiprofillal (5) van ellátva. A sínen és a görgőkön (1) is sok múlik, itt is a jó minőségűeknek nincs szinte semmi hangjuk, míg az olcsóbb változat csikoroghat, nyekereghet. A külső tokborítás vagy keret (3) lebontható és így utólagos beállítást is lehetővé tesz.

Mi az előnye:

Először is szép, esztétikus, helységnövelő. A tartóssága is bizonyított, 20 év garanciát ad pl. a Scrigno a szerkezetre és tartozékaira, megkérdeztük a Bauwag Bt-t, aki 20 éve árulja ezeket az ajtókat és nem volt egyszer sem garanciális probléma. Személyes tapasztalatok alapján tudjuk, hogy tényleg akár 10 év után is úgy gurulnak ezek az ajtók, mint az első napon, ami sajnos sok asztalos, gipszkartonos által beszerzett umbulda megoldásról nem mondható el. Nyíló ajtók ugyanolyan ajtólappal, kerettel is kaphatók, tehát nem kell külön kinézetűnek lenniük a nyíló és a toló ajtóknak. 
         

Hol tudhatok meg többet a tolóajtókról?

Az é z s é-nél is érdeklődhettek, de a Bauwag Bt honlapján ill. a Scrigno honlapján is találtok további információkat.