Fajlagos éves fűtési energiafelhasználás...

a bűvös 15 a passzívházaknál

2009. március 11.

A képlet egyszerűnek tűnik:

HŐVESZTESÉGEK - HŐNYERESÉGEK = FŰTÉSI HŐIGÉNY
Hőveszteségek

A hőveszteségek két fajtáját kell figyelembe vennünk: a sugárzásból adódókat és a szellőztetésből adódókat.

A sugárzási hőveszteség meghatározásához ismerni kell a termikus burok minden szerkezeti elemének a felületét és U-értékét, a hőhidakat, a fűtési hőfokórák számát, valamint a hőmérsékleti zónákat és a hőmérsékleti tényezőt mely utóbbi azt szolgálja, hogy a különböző hőmérsékletű épületelemek közötti hőáramok helyesen legyenek figyelembe véve. Ezeken kívül kulcsfontosságú az ablakok sugárzási hőveszteségének ismerete is. Visszatérve a fűtési hőfokórák számára, ennek értéke az éghajlati adottságokon túl  azon múlik, hogy milyen külső hőmérsékletnél kezdünk el fűteni és milyen hőfokra fűtjük belső tereinket.

A szellőztetési hőveszteség nagyságát a fűtési hőfokórák számán és a hatékony légtérfogaton túl az befolyásolja alapvetően, hogy milyen légcserét alkalmazunk és hogy épületelemeinknek milyen a légtömörsége.

A mérleg másik serpenyője: a hőnyereségek

A hőnyereségeket a belső hőforrások és a szoláris sugárzások együttesen teszik ki.

Belső hőforrásokon a személyek és készülékek által a fűtési napokon (!) leadott hőt értjük, ebből azonban le kell vonni a HMV készítéshez és a víz elpárologtatásához szükséges hőt. Mindez nem is tűnik olyan egyszerűnek, valószínűleg ezért is van az, hogy a tanúsítási eljárás során egy előre megadott, standard körülményeket feltételező átlagértékkel szoktak számolni, mely azonban módosítható a PHPP megfelelő munkalapján. A szoláris sugárzás nagyságát az ablakok tulajdonságai, a globális sugárzás, valamint az árnyékolás határozzák meg.

Mielőtt túlzott megelégedéssel nyugtáznánk a hőnyereségek tekintélyes mértékét, muszáj megjegyeznem, hogy ezt az értéket még meg kell szorozni a hőhasznosítási fokkal, mely azt mutatja, hogy a hőnyereségek mekkora hányada hasznosítható valójában.

Az összes hőveszteségből levonva az összes hasznosítható hőnyereséget megkapjuk a fűtési hőigényt. Ezt az értéket kell az összes lakó vagy hasznos felületre vonatkoztatnunk és az így kiszámított eredményt összevetve a 15 kWh/(m2a), vagy egy előzetesen meghatározott egyéb célértékkel gratulálhatunk (vagy nem...) a tervezőnknek.

Mivel azonban ez egy átlagérték, ezért a fűtési rendszer méretezéséhez a fűtésterhelést külön ki kell számolni.

Szegény ember dízelgőz

Nagy jelentőséggel bír az is, hogy a fent meghatározott fűtési hőigényt milyen energiahordozóval állítjuk elő. A fosszilis energiahordozóknál ugyanis figyelembe kell venni egy átalakítási tényezőt is, amit az alapján határoznak meg, hogy egységnyi hő előállítása mennyire bonyolult, milyen hatással van a környezetre, illetve hogy nemzetgazdasági szempontból mennyire kedvező ennek az energiahordozónak a használata a többihez viszonyítva. Villany esetén például két és félszer annyi primerenergiával számolunk minden egyes kWh megtermelésénél, mintha gázzal fűtenénk. Végül, de nem utolsó sorban sok múlik a berendezések hatásfokán is. Egy kondenzációs kazán például -mely a távozó füstgáz hőjét is hasznosítja- 20 %-kal is hatékonyabban képes működni, mint hagyományos társa. Hogy mindez a gyakorlatban hogyan érvényesül azt a saját otthonodra is előre tudod tervezni, ha fűtési költség kalkulátorunk segítségével elemzed a lehetséges változatokat.

Mit mutatsz mutató?

Az előbb már felvetődött a primerenergia kérdése, fontos azonban megjegyezni, hogy a fenti említés kizárólag a fűtéshez és használati melegvíz készítéséhez szükséges hő primerenergia igényére vonatkozott. Ebből adódóan nem azonos a passzívházak primerenergia mutatójával, melynek határértéke 120 kWh/m2/a. A passzívházak PE mutatója ugyanis a fűtésen és HMV készítésen kívül magában foglalja az épület teljes villamosenergia,- és segédenergia-ellátáshoz szükséges primerenergiát is beleértve a háztartási berendezések működtetését is.

Kapcsolódó témák:

A tető és az épület energiamérlege

forrás: Passzívház tervezési csomag 2007, Passzívház Mérnöki Tanácsadó és Szolgáltató Osztrák-Magyar Kft
címlap foto: http://www.webdigs.com/blog/wp-content/uploads/2008/12/fireplace_american.jpg