Fa homlokzatburkolat

2014. január 24.

Felület

Lehet táblás és lamellás a burkolat, az utóbbinak többféle keresztmetszeti kialakítása is kapható: a sík felületet adó egyenes, az árnyékcsíkos ferde zsindely és a léc. A lécezés alkalmas homlokzati játékra, a tömör, a nyitott és a széthúzott, áttetsző hártyaszerű felületek váltakozásával.

A fenyők felülete kevésbé homogén, jól látszik az erezet, az egészséges göcsök, ami szép, természetes mintázatot ad a burkolatnak. Ha azonban nem szeretnénk „pöttyöket” látni, más fát kell alapanyagul választanunk.

TÁBLÁS HOMLOKZATBURKOLATOK

Jó minőségű fából készült többrétegű vagy rétegelt lemezek, nem repednek, nem vetemednek. Akár vízszintes felületen, párkányként is alkalmazhatók.
 
Karbantartás és ápolás: kétévente!

AZ IDŐJÁRÁSÁLLÓSÁG A FELÜLETKEZELÉSEN MÚLIK! A nap süti, az eső éri és a fagynak is ki van téve ez a vékony és nagy felületű lemez, aminek a felületén apró repedések jelennek meg. Kétévente érdemes felújítani a felületkezelést (különös tekintettel az élekre), ezzel feltöltjük a mikrorepedéseket, elzárjuk a víz útját a bejutástól. Ha tovább várunk, a repedések egyre kinyílnak, peremük kiemelkedik, 5 év elteltével már nem elég felületkezelni, de előtte le is kell csiszolni. Ha még tovább várnánk, a lapok elszíneződnek, deformálódhatnak.

Első alkalommal alapozást és 3 réteg UV-álló vékonylazúrt kenünk vagy szórunk rá, majd kétévente felújítjuk. A lakkozástól óva intünk mindenkit: hártyásan válik le, javítani szinte lehetetlen.
Mitől véd a felületkezelő szer?
Elsősorban a nedvességtől, vele együtt az időjárás hatásaitól, fagyástól, deformációtól, gombásodástól, ázásos elszíneződéstől. A pigmentek az UV-fakító hatásával szemben védenek.
Nem lehet bármilyen színű!
A túl sötét szín túlforrósodáshoz és állagromláshoz vezet, a túl világosban kevés a pigment, nem véd az UV-fénytől, a fa a festék alatt kifakul. Ez persze lehet szándékos is, az ezüstös szürkére fakult fafelület különleges patinát ad az épületnek. Létezik festhető felületű is, amely fehér alapozóréteggel kapható.
Sajnos számítani kell arra, hogy a naposabb felületek jobban fognak fakulni.
Milyen fából?
Háromrétegű vörösfenyő táblás homlokzatburkolat: alapanyaga a legellenállóbb fenyőfaj, tömör szálszerkezetének és magas gyantatartalmának köszönhetően. A lemez víz- és főzésálló, beltérben is alkalmazható. Ára 13 – 15 000 Ft/m2. Táblaméretek: 5 x 2,05 m vagy 5 x 1,025 m 19 és 27 mm vastagságban.
Okume sokrétegű táblás homlokzatburkolat: afrikai, egzóta faj; homogén felületű, nincsenek göcsök, az erezet sem feltűnő; szintén víz- és főzésálló. Ára kb. 8600 – 10 000 Ft/m2. Táblaméretek: 2,5 x 1,22 m vagy 3,1 x 1,53 m, 15 mm vastag.
 
A két lemez között minőségi különbség nincs, a felületük különböző, a készítési eljárásuk, méreteik és áruk.
Rögzítés
Általában segédvázra rögzítik rozsdamentes csavarral, több módja is van a csavarok esztétikus elrejtésének, pl. Z-profillal Fontos a burkolat mögött az áramló levegő biztosítása.
 
A szegezés is lehetséges, azonban nehezebb a tökéletes felületkezelése: a szegfej alatt felszívódik a víz, a felső rétegben szálirányban egy gyufaszál szerű duzzanat keletkezik. Fontos, hogy a szegfejet és környezetét is felületkezeljük!
 
Ajánlott léctávolság: 60 – 62,5 cm. A hőhídhatás csökkentése érdekében több rétegben, váltott irányban készítjük a lécvázat. A hézag legalább 1 cm széles legyen, készülhet nyitott fugákkal, vagy alkalmazható fugatakaró szalag, a hézag mögött/ előtt takaróléc. 8-10 méterenként dilatálni kell.
 
Költségek: egy 100 m2-es házon, dryvit rendszerű homlokzathoz képest bruttó 0,8-1,3 millió forinttal magasabb az ára. (Mindkét esetben 20 cm-es falhőszigetelést vettünk figyelembe.)
 
Ez természetesen függ a felület nagyságától, a választott burkolattól, a rétegvastagságtól, a hozzáférhetőségtől, a felület nagyságától, a választott burkolattól, a rétegvastagságtól, a hozzáférhetőségtől, a felület tagoltságától stb.
 

THERMOWOOD LAMELLÁS HOMLOKZATBURKOLAT

Hőkezelt faanyag, tulajdonságait tekintve sok szempontból hasonlítható a trópusi fafajokhoz.
 
Előnyei
Időjárásálló, felületkezelést csupán a színtartósság okán igényel. Tartós, nem alakváltozik. Vegyszermentes. Nem támadja meg gomba vagy rovar.
 
Eljárás: oxigénmentes környezetben hőkezelik, ami sejtszintű változást eredményez: kevesebb vizet köt meg, ezért nem vetemedik, és súlyt is veszít.
 
Létezik számos profilkialakítással, többféle fenyőfajból és kőrisből.
 
Ára: 6 500-13 000 Ft/m2. Finnországban gyártják, egyedien az építkezés helyére, a szállításra 6-8 hetet rá kell szánni.
 
Rögzítés
A táblás burkolatokhoz hasonlóan segédvázra rögzítik rozsdamentes csavarral, itt is biztosítani kell az átszellőztetést.  A Thermowoodnak létezik saját klipsszel rögzíthető profilja is.
 
Költségek: 100 m2-es házon, dryvit rendszerű homlokzathoz képest bruttó 0,8-1,6 millió forinttal magasabb az ára. Ez természetesen függ a felület nagyságától, a választott burkolattól, a rögzítési módtól, a rétegvastagságtól, a hozzáférés nehézségétől, a felület tagoltságától, stb.
 
Thermowood kőris, homogén felület, nincsenek göcsök
 
Különleges játék a fa homlokzatburkolattal
 
Lamellás burkolat, feltűnő göcsökkel (koppenhágai zsiráfház)
 
Táblás homlokzatburkolat
 
Ezüstszürkére fakult faburkolat (svájci lakóház, Wespi és de Meuron)