Érzékeny, kiegyensúlyozott és nem szereti a kilengéseket...

Ilyen egy jól működő szobatermosztát

2009. március 31.

Komfort és energiatakarékosság

Ez a két legfontosabb tényező, amihez közelebb kerülünk, ha jófajta termosztátot és okosan üzemeltetünk. A működési alapelv egyszerű: a termosztát méri a szoba hőmérsékletét és képes beavatkozni a fűtő vagy hűtő berendezés működésébe. A megvalósítására és a kivitelezés pontosságára azonban rengeteg megoldási lehetőség létezik. Ahhoz, hogy biztosítsuk a helyiségekben a kényelmünk által megkövetelt minél egyenletesebb hőmérsékletet, arra van szükség, hogy a termosztát már kis hőmérséklet-ingadozást érzékeljen és kiadja a parancsot a fűtő vagy adott esetben hűtő) egység be-, illetve kikapcsolására. Ezt sem lehet azonban a végletekig fokozni, a kazán ugyanis nem fogja meghálálni. A túl gyakori ki-be kapcsolgatás miatt romlik a hatásfoka, csökken az élettartama, és - az autóknál megismert hidegindításhoz hasonló okokból - nő a kibocsátott szennyezőanyagok mennyisége is.

Hőfokszabályozás

Mindennek az alapja a hőfokszabályozás érzékenysége vagyis, hogy készülékünk milyen pontossággal képes mérni a valós és beállítani a kívánt hőmérsékletet. 1 C túlfűtés 6%-kal növeli meg az energiafelhasználást. Ebben a szegmensben egyértelműen a magyar fejlesztésű Beryl jár az élen, készülékeik +/- 0,1 C érzékenységűek. A termosztátok működésének egy másik sarkalatos kérdése, hogy a felfűtésnél mikor kapnak észbe, hogy már elérték a megcélzott hőmérséklet tartományt. Ennek kifejlesztésére (felfűtés optimalizáció) a gyártók/ tervezők jó része mindeddig nem fordított kellő energiát.

Műszaki analfabétáknak is

Nagyon nem mindegy, hogy mennyire felhasználóbarát a termék, értem ezalatt egyfelől azt, hogy biztosítson nagy szabadságot a lakóknak a hőmérsékleti értékek tetszőleges megválasztásában, másfelől pedig azt, hogy mindezzel nekik ne legyen sok tennivalójuk. Ezt a célt szolgálják azok a programok, melyekkel a különböző napszakokra más és más értékeket programozhatunk be előre, és ezt periodikusan, vagy akár kedvünk szerint és az aktuális igényeknek megfelelően variálhatjuk. Melyek azok a funkciók, melyek szintén a kényelmes használatot szolgálják? Kiemelt fontosságú, hogy a kijelzőn megjelenő információk jól olvashatók legyenek (LCD képernyő), és az is "jó pont", ha nincs szükség túl sok gombra. Vannak már érintőképernyős megoldások is a futurisztikus irányzat kedvelőinek, igaz futurisztikus áron (Siemens REV 100, 200,300). Szempont lehet a vásárlásnál az is, hogy a berendezés memóriája képes-e átvészelni az áramszüneteket, vagy minden ilyen esemény után újra be kell programozni. Közös használatú helyeken előnyös lehet, ha a berendezés hozzáférés-védelemmel is el van látva (pl Eberle Instat+ készülék) Azt hiszem nem igényel különösebb magyarázatot, hogy miért érdemes tápegységes készüléket választani az elemes kivitellel szemben.

Telefonos távvezérlés

A termosztátok innovációs szintjének egyik legjobb fokmérője, hogy távvezérlésűek-e, és ha igen akkor ez hogyan van megoldva. Egyszerűbb esetben például rádiófrekvencián, de léteznek már olyan termékek is, melyekbe telefon van beépítve és annak felhívásával egy bizonyos hőfok beállítható. Ennek továbbfejlesztett verziója az, amikor tetszőleges hőfok állítható be és egy újabb paranccsal akár az eredetileg aktivált programhoz is vissza lehet térni. A "non plus ultra" pedig (Beryl IT 1T), amikor mi kérdezzük meg a termosztátunkat, hogy tájékoztasson minket a szoba hőmérsékletéről, majd ennek fényében hozhatjuk meg az optimális döntést.

Külcsíny, belbecs

A kínálat a legegyszerűbb nem digitális készülékeknél kezdődik, a legdrágább darabokért pedig akár 60 000 Ft-ot is elkérnek, ugyanakkor az ár/érték arány nem teljesen lineáris. Nem a legdrágább a legjobb. Esetleg az igaz lehet, hogy az ár növekedése szoros összefüggést mutat a gyártó cég nagyságával és a kivitel formatervezettségével. Középutas megoldást kínálnak a Beryl készülékek, melyek technikai fejlettségben abszolút az élen járnak, visszafizetési garanciával rendelkeznek és a szerényebb kivitelhez szerényebb ár is párosul.

Kapcsolódó témák:

Fajlagos éves fűtési energiafelhasználás... a bűvös 15 a passzívházaknál

Hogyan spóroljam meg a gázszámlám 90 %-át?