Érdemes-e pályázni a Mi otthonunk támogatásra?

Érvek és ellenérvek

2011. július 26.

A pályázattal kapcsolatos legalapvetőbb infókat itt találod, most jöjjenek a részletek!

Van-e esélyem elnyerni a támogatást?

A 2011-es kiírásban 1,6 milliárd forintos a keret. Az elérhető vissza nem térítendő támogatás mértéke és  összege a megvalósítandó beruházás fajtájától függ. Optimista becsléssel élve egy lakás/ház 5 millió forintot fog kapni. Ez azt jelenti, hogy összesen 320 db nyertes pályázó lesz.

Hány embert érinthet egyáltalán a pályázás? 2010-ben új építésű lakásokra 5 600 építési engedélyt adtak ki, feltételezésünk szerint legalább ugyanennyien szeretnék felújítani 1992 előtt épült lakásukat is. A gyors számolgatásból az derül ki, hogy a jogosultaknak kevesebb, mint 3%-a számára elegendő az elnyerhető összeg. Igaz ugyan, hogy nyilván nem mindenki fog pályázni és az is, hogy lehet, hogy a becsült 320 nyertes helyett jóval többen fognak osztozni, csak éppen beruházásonként sokkal kevesebb pénzen.

Várhatóan mennyi lesz az a valós összeg, amelyet egy-egy pályázónak kifizetnek?

Ez a következő neuralgikus pont, de biztos választ mi sem tudunk a kérdésre. A pályázatokat lebonyolító Energiaközpont Zrt 2010-es évre vonatkozó jelentése szerint összesen 2363 pályázó pályázott közel 4,5 milliárd forintra, ebből végül 882 pályázatot bíráltak el pozitívan és közel 1,3 milliárd forint kiosztásáról döntöttek, más kérdés, hogy a kézbesítés tudomásunk szerint még várat magára. Ebből csak annyi tanulságot vonhatunk le, hogy viszonylag kevesen örülhettek a végén, de mivel a tavalyi kiírás eltért az ideitől és alacsonyabb összegeket lehetett elnyerni, ezért a támogatás várható intenzitásáról nem tudtunk meg sokkal többet.

Ha alacsonyabb összegű támogatást nyerek, mint amire pályáztam, akkor is köteles vagyok a teljes beruházást véghez vinni és számlákkal igazolni?

A pályázat pozitív elbírálása után támogatási szerződést kötnek a felek, aminek műszaki tartalmát legfeljebb 25 %-kal lehet megváltoztatni. Ez azt jelenti, hogyha a támogatandó munkarészek anyag és munkaköltsége összesen 10 millió forint és ezekhez megvannak a kivitelezőtől kapott árajánlataink, akkor 50 %-os támogatás intenzitás mellett 5 millió forintos támogatásra számíthatunk. Megtörténhet azonban az is, hogy csak alacsonyabb összeget ítélnek meg nekünk ( mondjuk 1,5 millió forintot), mégis el kell érnünk a korábban vállalt energetikai osztályt és a beruházás nagyságán már csak korlátozottan (25 %) módosíthatunk, számlával kell igazolnunk a 8-10 millió forintos beruházást.

Van annak jelentősége, hogy mikor érkezik be a pályázat a megadott időintervallumon belül?

Nagyon is, hiszen az elbírálás a beérkezés sorrendjében történik! A pályázatokat 2011. augusztus 15 és október 24. között lehet beadni, de szerény véleményünk szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy érdemes augusztus 14-én sátrat verni a posta előtt, ha valaki a pályázás mellett dönt:)

Saját magam dolgoznék a házamon.. az anyagköltség támogatására pályázhatok vajon?

Nyilvánvalóan a fekete gazdaság visszaszorítása érdekében hozták azt a szabályt, hogy saját munkát nem lehet elszámolni, hanem utólag minden munkarészt számlával kell igazolni.

Mennyire racionálisak a követelmények?

A homlokzati falak és nyílászárók esetében a pályázat által támasztott követelmények szigorúbbak, mint a jelenlegi szabályozás. (Ez azzal van összhangban, hogy 2012-ben meg fog változni, szigorodni fog az épületenergetikai szabályozás!) Ez mindenképpen jó, mint ahogy az is, hogy meg van adva, hogy hány kategóriával kell javulnia az épület energetikai osztályának egy adott támogatás intenzitás eléréséhez. A pályázati útmutatót mindenképpen érdemes elolvasnia a komoly érdeklődőknek, mert abban vannak benne a pontos feltételek (felújítás és új építés különböző eseteire), a kivételek (pl az építés éve és az alapterület alapján), a támogatandó munkarészek pontos listája (pl ereszcsatornára, szúnyoghálóra és mosdóra biztosan nem fogunk támogatást kapni), valamint a pályázás teljes menete.

Korábban készített energetikai tanúsítványt fel lehet használni a pályázathoz?

Sajnos nem, mert a pályázathoz az Energiaközpont által most készített, ingyenesen letölthető EnergOpt szoftvert kell használni. A szoftver még olyan új, hogy most várják a felhasználói visszajelzéseket, és szükség esetén még módosítanak rajta... a pályázatokat már buzgón készítő energetikai szakértők legnagyobb örömére..

Utólag mit ellenőriznek majd?

A számlák bemutatásán túl előzetes, közbenső és utólagos helyszíni ellenőrzések is lehetségesek, valamint 5 éven keresztül be kell mutatni a fogyasztási adatokat.

Megkezdett beruházásra is lehet pályázni?

Nem, nem lehet.

Nincs még építési engedély... attól még lehet pályázni?

Új építésű épületekre csak akkor lehet pályázni, ha már beadtuk a hatósághoz az építési engedélyt és ennek átvételéről visszaigazolást is kaptunk.

Mikorra bírálják el a pályázatokat?

Annyit lehet tudni, hogy a befogadástól számítva 90 napon elbírálják a pályázatot és további 15 munkanapon belül értesítik a pályázót. Azt viszont nem lehet tudni, hogy mikor fogadják be a pályázatot. A befogadás előtt ellenőrzik a tartalmát, illetve hiánypótlásra is ez előtt van lehetőség, a felszólítástól számított 15 napon belül. Az elbírálás nem esik egybe a kifizetéssel, a korábbi években a finanszírozás ütemezésével gondok voltak, sokan még most is várnak a pénzükre.

Az é z s é vállalja-e a pályázatok elkészítését és ha igen mennyiért?

Aki ezek után is úgy érzi, hogy szeretne pályázni, annak természetesen vállaljuk a pályázat elkészítését egy pályázatíró partnerünkkel együttműködve. A pályázat elkészítésének díja 150 000- 200 000 Ft között mozog a pályázat volumenétől függően, amiről miden esetben személyesen érdemes egyeztetni. A költségek nagyobbik része fix díjas, mivel a pályázat elkészítése nagyon bonyolult, a kimenetelét illetően pedig mi magunknak is vannak kételyeink. Ugyanakkor az is igaz, hogy az elkészített energetikai számítás és a részletes költségvetési kiírás a pályázat kimenetelétől függetlenül is hasznos a megbízó számára. A szellemi munka egy része egyébként beleszámítható a pályázatba. A pályázás folyamatát szerintünk csak most a napokban érdemes megkezdeni, mert különben tarthatatlan a 2011. augusztus 15-ei kezdődátum.