Érdekességek a TFHE -ről

, azaz a Tetők-Falak-Homlokzatok + Épületenergetika szakkiállításról

2013. március 7.

A közel 50 kiállító standjai között navigálva láthattunk különleges hő-, hang- és vízszigeteléseket, épületgépészeti fejlesztéseket, innovatív építési megoldásokat és még sok-sok egyebet. Szemezgetünk az érdekességek és újdonságok között, hogy Ti is értesülhessetek a legizgalmasabb termékekről.

PhoneStar csendlap

A PhoneStar csendlap alapvetően egy beltéri, (vízre nem érzékeny), nedvesség álló kartonból és mikrohomokból készült lemez. A 1,5 cm vastag lemez léghanggátlása (36dB) egy 10 cm vastag téglafaléval, lépéshanggátlása (33,8 dB) pedig egy 10 cm vastag kőzetgyapotos úsztatott betonpadlóéval egyezik meg. (Léghang - levegő által közvetített hang, lépéshang - szerkezet által közvetített rezgés.)

Ha padlóra szeretnénk lerakni, ragaszthatjuk teljes felületen, vagy úsztathatjuk, illetve teljesen neki tolhatjuk a falnak, nem szükséges közbülső elem beépítése. Falra való felhelyezés esetén rögzíthetjük ragasztással, speciális dübelekkel és (elfalazhatjuk gipszkartonnal) alkalmazhatjuk előtét falként is.

PhoneStar csendlapokat használtak az Operaház próbatermeinek hangszigeteléséhez, a Dürer Stúdióban és még sok egyéb helyen is.

www.hangestuz.hu

Wedi - innovatív építési megoldás

A Wedi olyan előregyártott elemeket árul, amelyekből érdekes, íves alakzatokat hozhatunk létre a vizesblokkokban. A Styrofoam extrudált polisztirolhab táblák oldala egy cementbázisú üvegszövettel erősített habarcsos réteg, amelyre közvetlenül is csempézhetünk flexibilis ragasztóval. A Wedi elemek segítségével egyedi zuhanyzókat, mosdókat, kádakat hozhatunk létre, a negatív és pozitív ívek kialakításával.

Wedi

képek forrása: www.wedi.co.uk

Mindez nagyon szép és nagyon jó, csak felmerül a kérdés, hogy ez mennyibe is kerülne nekünk. :) Például ha minden vágyunk egy csigavonalban tekeredő zuhanyzó, akkor választhatjuk a termékpalettájukról az előre elkészített formát, amely kb. 500.000 Ft lenne a zuhanytálcával együtt, vagy összeállíthatjuk a Wedi építőlemezekből, de így sem járunk sokkal jobban, mert kb. 18.000 Ft/m2-es árra jön ki maga a lemez, amiben természetesen nincs benne a munkaköltség, a zuhanytálca és más egyéb apróságok. Ha mindezt mi szeretnénk elkészíteni XPS-ből bevágásokkal és víztaszító felülettel az anyagár kb. 5.000 Ft/m2, a munkadíj pedig kb. 3.000 Ft/m2.

Liapor - duzzasztott agyagkavics

LiaporA belső pórusos szerkezettel és külső kemény, klinkeres héjjal rendelkező kis agyaggolyók előnyös tulajdonságaik miatt felhasználhatók zöldtetőkhöz, könnyűbetonhoz, falazóelemekhez és feltöltésekhez. Könnyű, jó hőszigetelő, szilárd (2-8 N/mm2), tűzálló, fagyálló, környezetbarát.

Tetőkertek esetében lehet különösen előnyös a víztároló és lassú vízleadó tulajdonsága miatt. A tetőkerteknél szokásos rétegek fentről lefelé: termőföld+liapor, geotextil, liapor NW 8/16, drén-lemez, vízszigetelés, beton. Magyarországon elsősorban a Liapor NW 8/16-os agyagkavicsokat használják tetőkerteknél, amelyből egy köbméter kb. 20.000 Ft.

LiatopA Liatop 50 egy szendvicsszerkezetű falazóelem. Kívül egy vékony könnyűbeton, középen Extrapor hőszigetelés, belül pedig a teherhordó könnyűbeton réteg található. Jó hőszigetelő képességgel rendelkezik, ami U=0,102 W/m2K és U=0,115 W/m2K értékek között mozog.

Kicsit utánajártunk annak is, hogy milyen költségekkel járna egy Liatop 50-es falazat építése, aminek a hőátbocsátási tényezője U=0,11 W/m2K. Egy darab Liatop 50-es elem ára 8 Euro és egy négyzetméterhez 16 darabot kell használnunk, tehát ha egy egységárat nézünk, akkor kb 38.000 Ft/m2-re jön ki az anyagár. Ugyanezt a hőátbocsátási tényezőt elérhetjük úgy is, ha 38 cm-es Porotherm N+F téglát használunk 25 cm-es Austrotherm EPS AT-H80 hőszigeteléssel. Ebben az esetben az anyagár négyzetméterenként kb. 13.000 Ft, a munkadíj pedig 13.000 Ft, tehát összesen "megússzuk" a dolgot 26.000 Ft/m2-es áron.

képek forrása:http://www.liapor.hu

Utólagos vízszigetelés

Sokszor probléma lehet, hogy ingatlanunk alulról ázik, vagy a pince falát talajnedvesség vagy talajvíz károsítja. Ezekre a problémákra nyújthatnak megoldást a DER Építő és Szigetelő Bt. termékei.

Amennyiben a talajnedvesség ellen szeretnénk falainkat szigetelni, résvágásos technológiával védekezhetünk. Ez a módszer sajnos roncsolással jár, mivel a falazatot szakaszosan el kell vágni, majd az így keletkezett résbe préseljük a szigetelő- és védőlemezt. Majd a keletkezett üregeket cementhabarccsal töltjük ki.

DER POR injektálásPincék esetében a talajnedvesség mellett a talajvíz is a problémák forrása lehet, amit nyomás alatti injektálással küszöbölhetünk ki. Kétféle működési elv szerint csoportosíthatjuk a nyomás alatti injektálásokat. A szilikon- és sziloxán emulzió injektáló anyagok a kapillárisok falát hidrofóbizálják, így zárva el a nedvesség útját. A poliuretángyanták és akrilátgélek pedig teljesen kitöltik a pórusokat (víznyomás jelenléténél alkalmazzák). Az eljárás során a falba injektáló furatokat készítenek, majd a furatokon keresztül nagy nyomáson a falba "pumpálják" az injektáló anyagot.

kép forrása:http://www.derbt.hu

Csak azért mert szép...

Trespa homlokzatburkolatok

A lemez egy hőre keményedő gyanta kötőanyagú farost lemez, amelyet nagy nyomáson préselnek. Ellenáll az extrém időjárási tényezőknek, megtartja színét, ütés- és karcálló, égésálló, ezért használhatjuk kültéren is. A sokféle mintázat és szín között bizonyára mindenki található az elképzelésinek megfelelőt. :)

Trespa burkolatok

képek forrása: www.trespa.com

KME - réz minden mennyiségben

Az utóbbi időben már nem csak régi villák tetején vagy a csövek esetében találkozhatunk rézzel, hanem kül- és beltéri burkolatoknál egyaránt. A réz oxidációjának mértékében sokféle színben (a barnás árnyalattól egészen a világos zöldig) juthatunk hozzá réz elemekhez. Hazai példa lehet a debreceni Kenézy Élettudományi Könyvtár épülete, amelyet a KME, Tecu-Patina elnevezésű homlokzatburkolata ékesít.

KME réz burkolatok

képek forrása: www.kme.com