Egyszer voltak, hol nem voltak a hőszigetelések

Beszámoló a TFH+E szakkiállításról

2013. április 9.

Miért is fontos a hőszigetelés?

A legegyszerűbb talán, ha egy régebbi cikkünkből idézek: "Mivel a hőszigetelés nem csak az épület energiamérlegét befolyásolja, hanem az épületfizikai jellemzőkre és a hőérzetre is kihatással van, ezért az egész épületburok hőszigetelésének kitűnőnek kell lennie. Az épületburok azon szerkezetelemeket jelenti, melyek a belteret elválasztják a kültértől, vagyis a külső falakon kívül a talajon fekvő padló és a tető is ide tartozik."

Az energiahatékony-, illetve a passzívházak esetében különlegesen fontos szerepet tölt be a hőszigetelés, ezért a kiállításon külön figyelmet szenteltünk nekik.

RockWool kétrétegű vakolható homlokzati hőszigetelés

A kiállításon a RockWool a Frontrock MAX E termékét népszerűsítette, még egy rövid bemutatót is tartottak a hőszigetelés megfelelő felhelyezéséről.

A Frontrock MAX E alapvetően egy kőzetgyapot tábla. Különlegessége abban rejlik, hogy két kőzetgyapot rétegből áll, amiből a külső kb. 2 cm vastagságú réteg tömörített, így jobban ellenáll a mechanikai hatásoknak. Nem éghető, jó páraáteresztő és alkalmas hangszigetelésre is.

A táblák rögzítésére mind ragasztó, mind dübelek használata is ajánlott. A ragasztásnál figyelni kell arra, hogy ne a kőzetgyapot tábla teljes felületét kenjük be ragasztóval, mert az eltávozó párának valahogyan utat kell biztosítani. Fontos, hogy a festék, amit felviszünk, szilikon-szilikát alapú vizesbázisú legyen, mert így tud levegőzni a falazat.

Ár: 20cm-es vastagság esetén (λ=0,036 W/m2K) - bruttó: 7747 Ft/m2

Az alábbi képeken a kiállításon tartott szigetelő felhelyezési bemutatót láthatjátok.

Rockwool Frontrock MAX E

Foamglas - habüveg

Már több évtizede használják a Foamglas-t az építési gyakorlatban, így gondoltuk, itt az ideje, hogy végre veletek is megosszuk, mi is az a habüveg. A névből kiindulva rájöhetünk, hogy egy habosított üvegről van szó, de kérdés, hogy ez miért is jó nekünk?

Szerkezetéből és anyagából fakadóan jó hőszigetelő és teherbíró képessége van, mindemellett nem engedi át a nedvességet, ezért leginkább olyan helyeken szokták alkalmazni, ahol ilyen típusú igénybevételeknek kell ellenállnia a szigetelésnek. Leginkább a padló és a külső fal csatlakozásánál kerül beépítésre, de használható lapostetőknél és fémlemez fedésű tetőknél, illetve akár homlokzat szigetelésként is.

Családi házaknál hőhídmegszakító "téglaként" használjuk lábazatoknál vagy alulról hűlő födémeket tartó falaknál. Borsos ára miatt homlokzati hőszigetelésként vagy lapostetők szigeteléseként nem ajánljuk.

Érdekességként megemlíthetjük, hogy az üveghabot már művészeti alkotások alapanyagaként is használják, szobrok készülnek belőle. :)

Hőszigetelés PIR táblákkal

Még eddig talán nem mutattuk be úgy igazán a PIR táblás szigeteléseket, úgyhogy megragadjuk az alkalmat és beszélünk róla egy kicsit. :) Alapvetően Magyarországon leginkább lapostetők, födémek és magastetők szigetelésre használhatjuk a poliuretánból készült PIR táblákat. A keményhab táblák celláiban található pentán gáznak köszönheti magas hőszigetelő képességét (λ-0,022 W/mK), amit a többi szigeteléshez képest kisebb vastagsággal elérhetünk (24 centis vastagságban már alkalmas a passzívházakhoz is).

Viszonylag magas nyomószilárdsággal (100 kPa) rendelkezik, ami kb 8 centis vastagság felett már járható, ami nagy könnyebbség tud lenni a kivitelezés során, illetve a szarufák feletti szigetelésnél is hasznos lehet. Alu- és üvegfátyol kasírozással találkozhatunk. Az üvegfátyol kasírozást akkor érdemes használni, ha szeretnénk például a szarufák közötti, már meglévő szigetelést a szarufák fölött kiegészíteni PIR táblákkal, hogy megszűntessük a szarufáknál található hőhidakat, ugyanakkor biztosítani szeretnénk, hogy a régi szigetelésből távozhasson pára. A táblák szerelése egyszerű a nútféderes kapcsolódásnak, és a táblán túllógó kasírozásnak (ennek köszönhetően szüntethetőek meg a kapcsolódásnál esetlegesen keletkező hőhidak) köszönhetően.

Beszéltünk az egyik magyarországi eladóval, hogy megtudjuk, pontosan mennyire kell mélyre nyúlnunk a zsebünkbe, ha szeretnénk PIR táblás szigetelést a házunkon. A 24 centi vastag PIR tábla kb bruttó 17 000 Ft négyzetméterenként, ami első látásra soknak tűnhet, de figyelembe kell vennünk, hogy például egy kőzetgyapotos szigetelés esetében szükséges faszerkezet is, nagyobb vastagságban kell raknunk és költségesebb lehet a szerelés is.

Puren - Purenit

A Puren szigetelőinek alapanyaga keményhab alapú poliuretán, PIR vagy prepolimer keményhab. Alkalmazható magastető, lapostető, fal, padló és födém szigetelésére egyaránt.

Purenit nevű termékük a cég által gyártott poliuretán szigetelők gyártási maradékából készül, visszafordítják a gyártási hulladékot és új terméket készítenek belőle.

A Purenit egy olyan funkcionális anyag, amely nagy nyomófeszültséggel bír, ami kb 4-8 MPa. Ezáltal szerkezeti elemek kialakítására is használható és nagy mértékben terhelhető. Hagyományos famegmunkáló szerszámokkal könnyen és pontosan alakítható, így például nyílászárók beépítésénél egyszerűen a megfelelő formára vághatjuk. Könnyű, fajsúlya kb 550 kg/m3, hővezető képessége λ=0,07-0,10W/mK, továbbá páraáteresztő és nem szenved alakváltozást még nagyfokú nedvesség hatására sem.

Mi leginkább nyílászáró beépítéshez tudjuk ajánlani könnyű megmunkálhatósága, teherbíró-, illetve páraáteresztő képessége miatt.

Puren ProtectA mi érdeklődésünket leginkább a Puren Protect elnevezésű tetőszigetelő rendszer keltette fel. A hővezető képessége 0,022-0,027 W/mK között mozog, ami a tetőszigetelések esetében egy elég jó érték. A tábla két oldala alumínium kasírozott, az alsó fólia diffúziósan nyitott. A nútféderes csatlakozás miatt a táblák között nem alakulnak ki hőhidak. Vastagságtól függően a 2400x1020 mm-es tábla ára kb. 7.000 és 13.000 Ft között mozog.

kép forrása: www.puren.hu

Szórt poliuretán hab szigetelés

Az Ecopur és a Purtech is hasonló termékkel érkezett a TFH+E kiállításra, amely egy zárt cellás szórt poliuretán hab, ami egyaránt alkalmas hő- és vízszigetelésre. Gyakorlatilag a habot ráfújják a szerkezetre, így egyenletesen, rések nélkül lehet kialakítani a teljes szigetelést. Mivel szinte teljes mértékben víz- és légszigetelő, ezért szükséges valamilyen szellőztető rendszer beépítése, hogy friss levegő juthasson be, a pára pedig eltávozhasson.

Thermofloc - cellulóz hőszigetelés

A Thermofloc hőszigetelés alapanyagát tekintve egyszerű újrahasznosított újságpapírból készül, amit a szigetelni kívánt területre "fújnak" be. Használható tető-, fal- és padlószigetelésre. Gyakorlatilag a szigetelni kívánt helyen a szerkezeti üregeket vagy a kialakított dobozokat töltik fel a szigeteléssel.

A szigetelés hővezető képessége 0,039 W/mK. Alacsonyabb a hőszigetelő értéke, mint a szálas vagy polisztirol hőszigetelőnek, ezért vastagabb rétegben kell alkalmazni.