Egy fázis vagy három fázis

Villany bevezetése a házba

2013. október 1.

Felmerülhet a kérdés új családi ház vagy lakóépület építésének tervezése közben, hogy a villamos tervben egy- illetve három fázis szerepeljen. A lakossági felhasználók számára elérhető kisfeszültségű villamos hálózat mindenhol háromfázisú. Így a három fázis szinte minden csatlakozási pontnál rendelkezésünkre áll.

Bár egy átlagos fogyasztású családi ház ellátásához elegendő az egyfázisú csatlakozás, ami magába foglalja a világítást, szórakoztató elektronikát és háztartási eszközöket (mikrohullámú sütő, mosógép, porszívó). Ennek ellenére fontos a villamos terv elkészítése előtt a fogyasztási szokásokat egyeztetni.

Az alap csatlakozási áramerősség 1x32A, ami minden fogyasztó számára biztosított, csatlakozási díj fizetése nélkül.

Minden olyan esetben, ha kevés a 32A, vagy előreláthatólag háromfázisú, illetve nagyteljesítményű készülék kerül a háztartásba (elektromos tűzhely, klíma, szauna), akkor háromfázisú csatlakozást kell létesíteni.

A jelenlegi szabályok szerint 32A csatlakozási áramerősség-érték felett, hálózatfejlesztési hozzájárulást kell fizetni. Ha tehát 1x32A-es, vagy három fázis esetén 3x10A-es csatlakozást veszünk igénybe, nem kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetnünk. A hálózatfejlesztési hozzájárulás mértéke meglévő hálózat esetén: 3600 Ft/A+ÁFA.

Extra igények esetében (pl. a fázisszám-növelés vagy nagyobb teljesítményigény), amennyiben közcélú hálózat bővítésére van szükség, a bővítés részarányos költségeit kell az elosztói engedélyesnek megfizetni.

Ha már megvan a villamos terv, valamint a villamos munkálatokhoz szükséges anyagok, akkor az első és legfontosabb teendő az elosztó- vagy biztosítótábla elhelyezése, ami a fogyasztásmérő után következik. Itt vannak elhelyezve a lakás áramköreinek vezetékei részére az olvadóbiztosítók vagy kismegszakítók. Fontos, hogy háromfázisú rendszerek nullavezetőjébe biztosítót vagy kismegszakítót szerelni nem szabad, mert a fázisfeszültségre méretezett fogyasztók ezáltal a biztosító vagy kismegszakító működésekor vonalfeszültségre kapcsolódnak, vagyis 230V-ról 400V-ra.

Célszerű a világítási és dugaszolóaljzatok áramköreit külön kismegszakítóra kötni.

Az alábbi képen egy lakás villamos hálózatának áramkörökre bontása található:

családi ház áramkör

A kismegszakító értéke egyfázisú csatlakozás esetén 32A. Háromfázisú csatlakozás esetén viszont figyelembe kell venni a háztartásban lévő eszközök áramfelvételét. Általában a 3x16A elég egy családi ház üzemeltetéséhez.

Hasznos lehet életvédelmi szempontból FI relét beszereltetni. Elhelyezése - hasonlóan a kismegszakítókhoz - közvetlenül a villanyóra után történik. Védelmet biztosít például a fal fúrásakor véletlenül elért kábel megszakadásában, elektromos fűnyíró által elvágott vezeték esetén, vizes hajszárítóhoz éréskor, a konnektorba nem oda illő tárgy kerülésekor. A fázis és a nulla egyszerre történő érintése tilos.

Mindezek mellett EPH rendszert is ki kell alakítani. Az EPH (egyen potenciálú hálózat) hatékonyabb védelmet nyújt, és az áramütések lehetőségét is csökkenti.