Cserépfedés kontra fémlemezfedés

2011. szeptember 13.

Cserépfedés előnyei
  • olcsó, elterjedt, természetes alapanyag
  • újra rakható
  • tetszőleges fedésmód megvalósítható
  • nem korrodálódik
  • nem korhad
  • nem gyúlékony
Cserépfedés hátrányai
  • munkaigényes
  • nagy a súlya
  • törékeny
  • nem tökéletes a vízzárás
  • 15 fokos tető hajlásszög alatt abszolút nem használható, ami sok esetben korlátozza a modern építészeti karakter érvényre juttatását
  • Hagyományos és ívelt tetőt hódfarkúval

    A hódfarkú cserepet a hagyományos megjelenésű épületekhez szokták választani, illetve akkor, hogyha íves a tetőidom. A hódfarkú cserépfedés általában 25 fok, vagy annál nagyobb hajlásszögű tetőszerkezeteknél valósítható meg.

    cserépfedés fémlemezfedés

    cserépfedés fémlemezfedés

    Hornyolt cserépfedést a modernebb tetőkre!

    A hornyolt cserépfedés a tetőhajlásszög szélesebb tartományában alkalmazható (17- 60 fok), és jobb vízzárást biztosít, mint a hódfarkú fedés. Az egy réteg cserepezés miatt kisebb az önsúly és olcsóbb is a megvalósítás! A cserepeket alátámasztó léceket egymástól 30-33 cm-re kell fektetni. Hornyolt cserépből vannak kevésbé hullámosak is, amik egészen modern megjelenést tudnak kölcsönözni az épületnek, főleg ha a színválasztásnál eltérünk a megszokott vöröses színektől és mondjuk sötétszürke vagy barna cserepeket választunk.

    cserépfedés fémlemezfedés

    cserépfedés fémlemezfedés

    Betonból vagy kerámiából legyen a cserép?

    Sokak számára elsőre talán kiábrándító, hogy betonból is készítenek cserepet, de az igazság az, hogy a betoncserepek is tudják mindazt, mint hagyományos égetett kerámia társaik. Régebben a betoncserepek felülete még nem volt felkészítve az időjárás viszontagságaira, ma azonban- a megfelelő felületkezelésnek hála- ez már nem jelent gondot. A betoncserépnek megvan az az előnye a kerámiával szemben, hogy már 17 fokos dőlésszögtől rakható. A kerámiacserepek alkalmazása 20-25 fokos hajlásszöget követel meg, ez egy fontos tényező az építészeti tervezésnél.

    Mitől bramac léc a bramac léc?

    A Bramac a hazai betoncserép piac talán legmeghatározóbb szereplője. A bramac léc elnevezés vélhetően onnan ered, hogy a betoncserepek nagyobb önsúlya miatt a szokásos 2,5 x 5 cm-es léceket 3 cm vastagságúra cserélték. A hóteher sokkal jelentősebb, mint a cserepek önsúlya, ezért mi az alacsony hajlásszögű tetőknél feltétlenül a vastagabb, úgynevezett bramac lécek használatát javasoljuk. A vastagabb léc egyébként tartósabb is, pl később kezd korhadni, 10 év múlva sem fog behajlani a tetőszerkezet. Amiatt is érdemes a bramac lécet választani, hogy ezekkel nagyobb távolságot lehet áthidalni és végső soron kevesebb szarufa kell, vagyis anyagot spórolunk.

    Kiegészítők a cserépfedéshez

    45 fokos tetőlejtésig a cserepeket általában nem kell külön rögzíteni, ennél meredekebb tetőfelületeken az egyes cserepeket szegezéssel vagy lágyhuzal kötéssel rögzíteni kell. Az időjárás viszontagságai ellen mindegyik cseréptípus rögzíthető vihar-kapoccsal is. A dőlésszögtől és a fedésmódtól függően 3-10 db kapocsra lehet szükség négyzetméterenként!

    A hódfarkú cserép rögzítéséhez S viharkapocs kell (ára bruttó 85 Ft/darab), a hornyolthoz az ehhez valamivel olcsóbb H viharkapocs (ára bruttó 65 Ft/db).

    Napelemes cserép!

    1-2 éve már, hogy híre kelt egy magyar szabadalomnak, ami forradalmasíthatja a szoláris áram termelést, lévén hogy a cserépbe van integerálva a fotovoltaikus cella. A termék sajnos még nem megvásárolható és az is nagy kérdés, hogy vajon piacra kerülésekor mennyire lesz versenyképes az ára.

    Optimalizáltunk mostanában egy épületet, ami nem lesz közművesítve és emiatt nagy erőkkel kutattunk az alternatív lehetőségek után. Találtunk is egy svájci, egy amerikai és egy taiwani céget a neten, akik napelemes cserepet gyártanak, de a megkeresésünkre összesen 1 cég válaszolt, ők is csak azt, hogy felhagytak a gyártással. A napelemes tetőcserépre tehát még várni kell!

    Fémlemezfedés tulajdonságai

    Régebben vörösrézből vagy horganylemezből készültek a fémlemezfedések, aztán az egyre nagyobb elvárásokat követve (legyen tartós, szép színes, ugyanakkor ne túl drága) megjelentek a festett, horganyozott acéllemezek(pl Lindab). A fejlődés másik iránya pedig a titán-cink ötvözet bevezetése (Rheinzink, VM Zinc). Ebből az ötvözetből előpatinázott felület is készíthető, ami azért örvend nagy népszerűségnek, mert így az építtetőnek nem kell arra várnia, hog a csillogó lemez évek alatt bemattuljon és szépen megöregedjen (esetleg foltosan vagy nem egyenletesen), hanem már a gyárból patinázva, előre megöregítve hozzák ki és rakják fel a tetőre.

    A fémlemezek egymáshoz illesztése elvben többféle módon is történhet, de a tetőn ma minden esetben kettős állókorcos fedés készül, mert ennek a legkisebb az élőmunka igénye, az összes többi történeti fedésmód (más alakú lemezdarabok, másképp összehajtogatott toldások ) mind háttérbe szorultak a nagy munkaigény miatt.

    Korcolt fémlemezfedésnél legalább 5 fokos lejtést kell kialakítani és kb 15 fokos hajlásszögig tömíteni is kell a korcokat vagy alátétszigetelő réteget alkalmazni a megfelelő vízzárás biztosításához.

    A fémlemezfedésnél az átszellőztetett légréteg több szempontból is fontos:

    • páraelvezetés
    • túlmelegedés elleni védelem (hőtároló tömeg nagyon pici)
    Hornyolt cserépfedés és fémelemez fedés szerkezetének összehasonlítása

    cserépfedés fémlemezfedés

    Fémlemezfedés ára m2-re vetítve:
     

    Anyagköltség

    Munkadíj

    Páraáteresztő fólia:


    345 Ft/m2


    150 Ft /m2


    5x5 cm ellenléc

    195 Ft/m2
    180 Ft /m2
    Deszkázat 
    1 300 Ft/m2
    710 Ft/m2
    Szellőző alátétszőnyeg 
    1 450 Ft/m2
    450 Ft/m2
    Fémlemez fedés kettős álló korcos:    
    Bevonatos acéllemez (Pl. Lindab)

     4 500- 10 000 Ft/m2
     4 200 Ft/m2
    Bevonatos alulemez (pl. Prefa) 
     4 900 Ft/m2
     4 200 Ft/m2
    Zink lemez (anyagában időjárás
    álló,bevonat nélküli pl. Rheinzink,
    VM Zink)

     8 000 Ft/m2


     4 200 Ft/m2


    Az árak az ÁFÁ-t nem tartalmazzák!

    Hornyolt cserépfedés ára m2-re vetítve:
       Anyagköltség  Munkadíj
    Párazáró fólia (beépítetlen tetőtér)
     255 Ft/m2
     150 Ft/m2
    Páraáteresztő fólia (beépített tetőtér): 
     345 Ft/m2
     150 Ft/m2
    5x5 cm ellenléc 
     195 Ft/m2
     180 Ft/m2
    3x5 cm cserépléc
     300 Ft/m2
     300 Ft/m2

    Hornyolt cserépfedés (Pl. Bramac,
    Tondach, kiegészítőkkel együtt,
    mint kúpcserép,szellőzőcserép,stb.)


    3500 Ft/m2

     


    2050 Ft/m2

     


    Az árak az ÁFÁ-t nem tartalmazzák!

    A cserépfedés árát egyébként nehéz megbecsülni, mert egy-egy hirdetésben olcsónak tűnhet maga a cserép m2 ára, de a tetőformától függően nagyon drágák is lehetnek a kiegészítők mint pl. a kúpcserép, vápakialakítás stb.

    Összehasonlító táblázat

    Az árak részletezése után most nézzünk két tipikus esetet, hogy alakul négyzetméterre vetítve az összes költség (anyagköltség és munkadíj együtt, Áfa nélkül)!

    fémlemez fedés bevonatos alulemezzel
    13 880 Ft/m2
    beépített tetőtér hornyolt cserépfedéssel   7 020 Ft/m2

    Ezek persze csak kiragadott példák, de arra rávilágítanak, hogy a fémlemezfedés jóval drágább.

    Stílusok harca: cserép kontra fémlemez!

    Az árak mellett legalább annyira meghatározó a választásnál a stílus. A cserépfedés hagyományos, népies, és persze a mediterrán megjelenésű épületek sajátja, a fémlemezfedés pedig a letisztult, modern formákkal megáldott épületeken mutat jól. Ugyanakkor fontosnak tartjuk kiemelni, hogy az építész első skiccein komoly költségek dőlhetnek el, ezért, hogyha szűkebb keretből kell gazdálkodnunk, akkor ne legyen 17 fok alatt a tető és ne legyen bonyolult a formája.

    Kapcsolódó témák:

    Családi házak szeglemezes tetőszerkezettel