Családi házak szeglemezes tetőszerkezettel

A szeglemezes technológia összehasonlítása a hagyományos kézi ácsolással

2011. október 4.

Mi a különbség a szeglemezes és a hagyományos tetőszerkezet között?

A szeglemezes kötésű tetőszerkezetnél a faanyagot nem csavarokkal és ékekkel rögzítjük, hanem különlegesen kemény acélból készült szeglemezekkel, a tető rögzítése a talpszelemenekhez speciális acél rögzítő elemekkel történik.

A tetőszerkezet vázát alkotó szeglemezekkel rögzített rácsos tartók nem a helyszínen, hanem üzemben készülnek előre gyártással. Az időjárási körülmények nem befolyásolják az üzemi munkát, míg az építéshelyszínre a már kész szerkezeti elemeket szállítják ki.

szerkezetek összepréselése

Szeglemezes tető előnyei a hagyományos ácsszerkezethez viszonyítva

- a szerkezetek gyártása statikai, és gyártmányterv alapján történik.

- A megfelelő garanciát és biztonságot a szerkezet ÉMI minősítése adja

- A tetők szabása milliméter pontosságú CNC vezérelt ácsipari gépsoron történik

- a szeglemezes kötésekből adódó nagyobb teherbírás miatt kevesebb faanyagra van szükség, mint a hagyományos tetőknél (a szeglemezes tartók anyaga 5/15 cm széles palló, az ácsolt tetők faanyaga 10-15 cm széles gerenda)

- a leszabott faanyagokat impregnálószerrel kezeljük

- gyorsabbá válik a kivitelezés (családi házaknál 2-3 nap az üzemi gyártás + 2-3 nap a helyszíni összeszerelés, hagyományos tetőszerkezet elkészítése 1-2 hét)

- a rácsos tartóknak köszönhetően nem kell szilárd (beton) födémet építeni, ezáltal nem kell közbenső teherhordó falakat sem építeni, a betonfödém árából kigazdálkodható a komplett tetőszerkezet.

- mivel a tető nem igényel közbenső főfalakat, nem igényel fedélszékeket, így a válaszfalak utólag bármikor áthelyezhetőek, így új beosztású, elrendezésű lakáshoz juthatunk.

- szeglemez kötésű tetőszerkezetekkel lényegesen nagyobb, akár 25-30 m alátámasztást nem igénylő szabad fesztávot lehet elérni

Szeglemezes tető alkalmazhatóságának korlátai

Mindig minden megoldható, csak az a kérdés, hogy megéri-e.

- ha azt szeretnénk, hogy jó hőtároló tömege legyen az épületnek, akkor a monolit vasbeton födémet nem érdemes kihagyni, ha viszont van szilárd födém is, akkor már nem biztos, hogy olcsóbbra jön ki a tetőszerkezet, összehasonlításokat lásd alább! A hőtároló tömeg fontosságáról írt bejegyzésünket itt találod. Nem mindegy ugyanakkor, hogy az adott épület szerkezeti megoldásait és a használatát tekintve tényleg szükség van-e a hőtároló tömegre vagy a monolit vasbeton födémhez való ragaszkodás mögött tervezői tudatlanság áll: csak azért ugyanis ne kerüljön be egy csomó pénzért betonfödém, mert a tervezőnek nem jut eszébe más megoldás a tetőszerkezet megtámasztására.

- minden féle tető dőlésszögre lehet szeglemezes tetőt készíteni, de nagyon alacsony dőlésszögnél kell a szilárd födém is

- a rácstartók alsóövi terhelése legfeljebb 50 kg/m2. Nagyon nehéz tárgyakat pl. tömörfából készült nagy szekrényeket, gabonás zsákokat, páncélszekrényt nem lehet odapakolni még akkor sem ha padlástérnek alakítjuk ki

A szeglemezes tető árát meghatározó tényezők

- tető dőlésszöge, a tetőidom formája ereszkinyúlás, és ereszkialakítás módja

- sima nyeregtető a legolcsóbb

- kontyolt drágább

- sok vápa és tetősíkidom váltás még drágábbá teszi (hozzá kell tenni, hogy ezek általánosságban minden tetőszerkezetre igaz állítások)

A szerkezetek várható gyártási költsége 4 800 - 5 400 Ft/ m2. Ebben az árban már benne foglaltatik a tetőszerkezet gyártásához szükséges anyag+munkadíj, a statikai tervezés díja, valamint a faanyag impregnálási költsége is. A számítás alapja: az alaprajz vízszintes vetülete, növelve az ereszkilógással. Ehhez adódik hozzá az építéshelyszíni állítás költsége kb. 2000 Ft/m2

Álmennyezet rögzítése

A szeglemezes tetők tartókiosztása többnyire 90 cm-es tartókiosztással készül, így a gipszkarton lapokat kétféleképpen lehet a tartók alsó övére rögzíteni.

1. gyári gipszkarton függesztékkel gyári profilokkal – ez drágább -, de a függesztett álmennyezetben sok minden elfér, pl. légtechnikai csövezés is megoldható

2. tartók alsóövére rögzített lécvázzal -- olcsóbb – akár házilag is kivitelezhető

Födém hőszigetelése

- A tartók alsó övei közé 15 cm + a lécvázba 6 cm hőszigetelő helyezhető el. Erre a tartók közti hőszigetelésre kereszt irányban újabb hőszigetelő rétegek helyezhetőek egymásra, a kívánt vastagság eléréséig

- Egyre elterjedtebb, keresettebb hőszigetelési mód a szeglemezes tetőknél, a fújható cellulóz alapú hőszigetelés. Ezzel a módszerrel a legkisebb üregekbe is bejuttatható a szigetelő anyag, igaz az drágább, mint a szálas szigetelő anyagok.

Lássunk egy példát mindkét végén kontyolt tetőidomra

Adott egy mindkét végén kontyolt tetőidom, 7º hajlásszöggel, és 120 cm-es dobozolt ereszkilógással. A tetőszerkezet terhelése fémlemez-fedés, álmennyezeten pedig egy réteg gipszkartonlemez hőszigeteléssel. Az eredeti tervek szerint vasbeton födém is készül, de felmerült bennünk, hogy ezt elhagyva és szeglemezes tetőszerkezettel is megvalósítható az épület, ezért árajánlatkéréssel fordultunk a May Tető Centrumhoz

Sajnos a 7º-os hajlásszöggel a szeglemezes tető csak úgy valósítható meg hogyha marad a betonfödém is. A 7º -os hajlásszögnél ugyanis a rácstartók önmagukban nem elegendően magasak ahhoz, hogy statikailag elbírják rájuk nehezedő terhelést.

Ahhoz, hogy kiváltsuk a betonfödémet, legalább 15º -os hajlásszögre van szükség, lássuk ennek árát!

Szeglemezes tetőszerkezet ára
Megnevezés mennyiség  egységár  összesen 
Szeglemezes tetőszerkezet statikai tervezése 1 db 25 000 Ft 25 000 Ft
Szeglemezes tetőszerkezet gyártása, statikai terv alapján 129 m2  4 800 Ft  619 200 Ft
Faanyag impregnálása áztatással, égéskésleltetővel  129 m2     200 Ft  25 800 Ft
A tetőszerkezet rögzítéséhez szükséges speciális acél elemek  1 tető  45 000 Ft   45 000 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, anyag (15/15 impregnálva)  36 m  700 Ft  25 200 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, munkadíj  36 m  700 Ft  25 200 Ft
Tetőszerkezet állítása, anyag (helyszíni merevítések, kötőelemek)  1 tető  15 000 Ft  15 000 Ft
Tetőszerkezet állítása, munkadíj  129 m2  1 500 Ft  193 500 Ft
Összesen: (az árak az ÁFA-t nem tartalmazzák)      973 900 Ft
Kézi ácsos tetőszerkezet ára
Megnevezés mennyiség egységár összesen
Kézi ácsos tetőszerkezet tervezése 1 db 20 000 Ft 20 000 Ft
Kéti ácsos tetőszerkezet előre szabása anyaggal 1 tető  560 000 Ft  560 000 Ft
Faanyag impregnálása áztatással, égéskésleltetővel  1 tető  50 000 Ft  50 000 Ft
A tetőszerkezet állításához, rögzítéséhez szükséges acél elemek  1 tető  65 000 Ft   65 000 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, anyag (15/15 impregnálva)  36 m  1 000 Ft  36 000 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, munkadíj  36 m  800 Ft  28 800 Ft
Tetőszerkezet összeállítása, munkadíj  1 tető  200 000 Ft  200 000 Ft
Összesen: (az árak az ÁFA-t nem tartalmazzák)      959 800 Ft

A nagy ereszkilógás miatt (120 cm, éleknél 130 cm) fennáll a szaruvégek meglógásának veszélye.

Normál esetben mindegyik szarufának, és élnek alátámasztást kellene adni. Ezeket az alátámasztásokat az ajánlat nem tartalmazza, ha viszont ezt is hozzászámoljuk (szarufa végenként több ezer Ft), akkor már nincs a kézi ácsos tetőnek ennél az épületnél realitása. Arról nem is beszélve, ha a szaruk karpánt alátámasztást kapnak, akkor nem lehet a csüngő szarufa végeket ledobozolni.

Még egy példa, mediterrán jellegű tetőidomra

Ezt a házat már megépítettük és a hagyományos kézi ácsolású tető + monolit vasbeton födém kombináció mellett döntöttünk.. De vajon jól döntöttünk? A tetőidom részben kontyolt, 33º-os hajlásszögű, 40 cm-es csüngő ereszkilógással. A tetőszerkezet terhelése cserépfedés, álmennyezeten pedig egy réteg gipszkartonlemez hőszigeteléssel.

Kézi ácsolású tetőszerkezet ára

A kézi ácsolású tetőszerkezet anyagköltsége 560 000 Ft volt, a munkadíj pedig 900 000 Ft, vagyis összesen 1 460 000 Ft volt a tetőszerkezet megépítésének a költsége.

Szeglemezes tetőszerkezet ára

A csüngő ereszt a szeglemezes rácsos tartók 5/15 cm szelvényű gyalulatlan fölső öve alkotja, amit alulról burkolni szükséges. A nagy dőlésszög miatt a tartókat két félben kell legyártani, és a helyszínen összeszerelni. A tartók 90 cm-es kiosztással kerülnek elhelyezésre.

Megnevezés mennyiség egységár összesen
Szeglemezes tetőszerkezet statikai tervezése 1 db 30 000 Ft 30 000 Ft
Szeglemezes tetőszerkezet gyártása, statikai terv alapján 229 m2   4 800 Ft  1 099 200 Ft
Faanyag impregnálása áztatással, égéskésleltetővel 229 m2     200 Ft  45 800 Ft
A tetőszerkezet rögzítéséhez szükséges speciális acél elemek  1 tető  65 000 Ft   65 000 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, anyag (15/15 impregnálva)  42 m  700 Ft  29 400 Ft
Talpszelemenezés kiálló csavarokra, munkadíj  42 m  700 Ft  29 400 Ft
Tetőszerkezet állítása, munkadíj  229 m2  1 600 Ft  366 400 Ft
Összesen: (az árak az ÁFA-t nem tartalmazzák)     1 665 200 Ft

Vagyis ennél a viszonylag egyszerű, mediterrán jellegű tetőidomnál 205 000 Ft-tel olcsóbbre jön ki a hagyományos tetőszerkezet, de lényeges különbség, hogy ez egy szilárd födémmel épülő ház volt, ami ugyanolyan nagyságrendű költségelem, mint maga a tetőszerkezet. Vagyis összességében a szeglemezes tető ebben az esetben csak akkor lett volna olcsóbb, hogyha elhagytuk volna a vasbeton födémet is. A vasbeton födémnek ebben az esetben azonban fontos szerepe van, a külső falak ugyanis Porotherm 30 N+F téglából készültek, aminek a hőtároló tömege elhanyagolható.

Tanulság: már a tervezés fázisában érdemes nyitottnak lenni az alternatív megoldásokra, bizonyos helyzetekben sok pénzt megspórolhatunk a megrendelőknek!