Bemutatjuk egy autonóm ház vázlattervét és gépészeti koncepcióját

2010. november 8.

Tornácos mégis modern

A kihívás ennél a tervezésnél nem az épület elhelyezése lesz, hiszen a kéttagú családnak otthont adó ház egy 16 000 m2-es telken fog állni. Készítettünk egy koncepciótervet alaprajzzal és látványtervekkel, amin látszik, hogy milyen lehetne egy tornácos, és mégis modern épület. 

autonóm ház látványterve

A látványterveket és az alaprajzot Bajtai Kriszti készítette.

Közművek kilőve

A város külterületén sem vezetékes ivóvíz, sem elektromos áram nincsen és természetesen a gáz sincs bekötve, csatornázásról nem is beszélve. Ebből adódóan a gépészet sokkal drágább, mintha közművesített területre terveznénk az épületet, de ennek előnyei is vannak:

- alacsony üzemeltetési költségek

- megszűnik a szolgáltatóktól való függőség (áremelések, sztrájkok stb)

- fenntartható életmódot tudhatnak majd sajátjuknak a lakók.

Hővisszanyerős szellőztetés

Az általunk tervezett épület hővesztesége a vastag hőszigetelésnek és a légtömör szerkezetnek köszönhetően igen alacsony, ebből azonban az is következik, hogy a veszteségek jelentős részét a hagyományos szellőztetés tenné ki. Annak érdekében, hogy ezt is minimálisra tudjuk csökkenteni, érdemes hővisszanyerős szellőztetést alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a terhelt helyiségekből (konyha, fürdő, WC) elszívjuk az elhasznált levegőt és annak hőjét újrahasznosítva friss levegőt vezetünk a prioritást élvező helyiségekbe (nappali, háló, közlekedő). Ily módon minden pillanatban tudjuk biztosítani az egészségügyi szempontból szükséges friss levegőt, ugyanakkor az előfűtésnek (nyáron előhűtésnek) köszönhetően az épület energiaigénye csökken, a komfortérzet pedig nő.

Egy ilyen rendszer ára beszereléssel együtt tapasztalatainkból kiindulva nagyjából bruttó 1 200 000 Ft, de a pontos ár megállapításához részletes számítások és az igények precíz felmérése szükséges. Ugyanez vonatkozik a többi árra is, amit itt feltüntetünk.

tornác

Fűtés fatüzelésű kandallóval

A légtechnikai rendszer mellett csak olyan kandallót lehet működtetni, aminek füstgáz elvezetése a lakás légterétől teljesen függetlenül történik. Egy általunk ismert ilyen, jó minőségű kandalló a Supra cég Temporis 2D modellje, melynek névleges teljesítménye 12 kW, ami bőven elegendő a passzívház színvonalú, 67 m2-es lakótér kifűtésére. A tűztér ára 380 000 Ft, erre jön még rá a kandalló burkolásának a költsége. A kandallónak felül 4 hőleadó csöve van. Ebből kettő a légtechnikai rendszerhez csatlakoztatható és így a szellőztetéssel együtt a légfűtés is megoldott, külön hőleadó rendszert nem kell kiépíteni. A másik két hőleadó csövet közvetetten használati melegvíz előállításra javasoljuk használni. Igaz ugyan, hogy ezzel a módszerrel nem túl kedvező a rézcsövekben keringő víz felmelegítésének hatásfoka, de még mindig sokkal hatékonyabb az amúgy túlméretezett kazánnal fűteni a vizet, mintha emiatt nagyobb napelemes rendszert vagy szélgenerátort kellene választani.

autonóm ház alaprajza

Használati melegvíz készítés napkollektorral

Az éves HMV igény nagyjából 60 %-át érdemes napkollektorral fedezni, így ugyanis nyáron sem termel a rendszer több hőt, mint amennyire szükség van. A vákuumcsöves napkollektoros rendszer ára az összes érzékelővel, vezérléssel, hőcserélős tartállyal és a beszereléssel együtt nagyjából 900 000 Ft. Felmerült az is, hogy ebben a kivételes esetben(autonóm ház) a teljes HMV igényt napkollektorral fedezzük, ez azonban nagyon nehezen lenne megvalósítható, mert a havi eloszlás nagyon kedvezőtlen: a nyári hónapokban a szükségesnél 70 %-kal több hőt termelnénk, decemberben viszont ezzel együtt is csak a szükséges mennyiség 15 %-át.

étkező

Elektromos áram termelése szigetüzemű napelemes rendszerrel

A két személyes háztartás ellátására alkalmas sziget üzemű rendszer költsége inverterrel és akkumulátorokkal együtt nagyjából bruttó 2 700 000 Ft. A napelemek és a napkollektorok helyigénye összesen kb 20 m2, vagyis a déli tájolású tetőfelület elegendő erre a célra. (Az általunk tájékozódás céljából kért árajánlatot külön dokumentumban mellékeltük az érdeklődőnek.) Ez a rendszer kisebb háztartási berendezések működtetésére és a világítás biztosítására alkalmas, de olyan nagyfogyasztók, mint amilyen a villanybojler és a villanytűzhely már nem, ezért javasoljuk a HMV készítésre a korábban ismertetett módszert. Sütés-főzésre PB gázpalackkal működő gáztűzhely használatát javasoljuk.

Elektromos áram termelése szélgenerátorral

A szelet, mint fő áramtermelő forrást azért nem javasoljuk, mert éves átlagban a szélsebesség 70 m magasságban is legfeljebb csak 5 m/s (bár a keszthelyi pontos adatokat nem ismerjük), ami a szélgenerátor szélkerékének 6 méteres magasságban ennek csak töredéke. A működési tartomány viszont 3- 50 m/s szélsebesség között van.

Mindezt figyelembe véve egy kis teljesítményű (500 W), kiegészítő termelésre alkalmas szélgenerátor telepítését javasoljuk az optimális széljárású napokra. Egy ilyen berendezés ára nagyjából bruttó 290 000 Ft

közel a természet

Ivóvíz és öntözéshez használható víz fúrt kútból

Tapasztalataink szerint átlagos talajadottság esetén a kútfúrás anyag és munkadíja méterenként 20 000 Ft, ám ez az ár és a fúrandó mélység (20-160 m) is széles tartományban változik a körülményektől függően. Az engedélyeztetéssel akkor lehet gond, ha a telek védett vízbázisú területen fekszik.

Egyedi biológiai szennyvíztisztítás

Az általunk ismert legkisebb rendszer ára nagyjából bruttó 750 000 Ft ciszterna nélkül, amire (mármint az esővíztározóra) véleményünk szerint sikeres kútfúrás esetén nincs is feltétlenül szükség. A szennyvíztisztító telepítése előtt azonban pontosan fel kell mérni a várható jövőbeni terhelést és annak időbeli eloszlását, a mikroorganizmusok életfolyamatain nyugvó biológiai bontásból fakadóan ugyanis nem lehet hosszabb időre magára hagyni a rendszert (pl hosszabb nyaralás).

Tervezési árajánlat
árajánlat engedélyezési és kiviteli tervdokumentáció készítésére tervezési árajánlat

vissza a tervezés oldalra