Azbesztmentesítés II.

2009. május 15.

Szilárd kötésű azbesztet

tartalmaznak a 60-80-as években gyártott (tehát nem természetes eredetű) hullám és sík palák, eternit csövek stb. Ezek annyiból szerencsésebb esetnek számítanak, mint a szórt kötésű azbesztben dúskáló szigetelőanyagok (a példának okáért) hogy itt "csak" 10-15 % a rostokban lekötött (tehát amúgy is kevésbé veszélyes) azbeszttartalom, a fennmaradó nagyobb hányad ártalmatlan kötőanyag.

Palatetők elbontására

tehát magunk is vállalkozhatunk, de az óvintézkedések megtételét és a bürokratikus útvesztőt ezúttal sem kerülhetjük el. A 26/2000 (IX. 30.) EüM rendeletben külön fejezet szól az azbesztmentesítésről. A palabontást nem kell az ÁNTSZ-nek bejelenteni, hanem a cégnek, mely a bontás végzi, ilyen engedéllyel kell rendelkeznie. Az azbeszt rákkeltő anyag és - mint ilyen- veszélyes hulladéknak minősül, melynek elszállításáról gondoskodni kell, csak erre szakosodott hulladékkezelő üzem veheti át (98/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet a veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről).

2005-ben betiltották az azbeszt importját és felhasználását (41/2000. (XII. 20.) EÜM-KÖM Együttes Rendelet az egyes veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes tevékenységek korlátozásáról), a jogszabály életbelépése előtt már beépített azbeszttartalmú palák azonban élettartamuk végéig felhasználhatók. Eladni, elajándékozni és bármely módon újrahasználni őket azonban szigorúan tilos.

Hogyan bontsunk?

Palatető bontásakor az egész tetőfelületet le kell fújni egy speciális diszperzit-szerű folyadékkal, ami gátolja a rostok levegőbe kerülését. Emellett is nagy körültekintésre van szükség, nehogy leessenek a palák és azokat légmentesen elzárva kell gyűjteni mindaddig, amíg a veszélyes hulladékkezelő gondoskodik a szakszerű megoldásról. Légmentes közeget nem kell biztosítani és túlnyomásos maszkra sincs szükség, a munkát egyszer használatos overall-ban, szelepes maszkban és gumikesztyűben célszerű elvégezni. Ha nem szeretnénk bajlódni a leszedéssel, akkor kb 4-5000 Ft/m2 áron megbízhatjuk az azbesztmentesítő cégek valamelyikét.

Veszélyes hulladék leadása, szállítása

Tudomásom szerint az országban összesen 4 olyan telep működik (Aszód, Marcali, Tatabánya, Szuhoj) amely jogosult az azbeszt hulladékok átvételére és ezért borsos árat kérnek. A Hungaropec szuhoji telepén nettó 35 Ft-ért válhatunk meg az azbeszt tartalmú anyag minden kilogramjától. 1m2 palatető nagyjából 16 kg tömegű, így egy nem túl nagy családi ház bontásakor (150 m2 tetőfelülettel számolva) 100 000 Ft-ba kerül az, hogy magunk elszállítva a palát attól megszabaduljunk. Szállítással nem is érdemes mást megbízni, km-ént 280 Ft a fuvar díja, amit mindkét irányba ki kell fizetni.

Nem most jöttünk le a falvédőről,

mi is tudjuk, hogy a hazai gyakorlatban a palát mindenki bedobálja a konténerbe és azt sittként el is szállítják minden fennakadás nélkül. Ezen a kockázatos gyakorlaton csak úgy lehetne változtatni, ha az Önkormányzatok és a tisztiorvosi hivatal nemcsak formálisan szabályoznák, hanem valóban nyomon is követnék az azbeszt útját.

Felújítás = kókler megoldás

A jéghegy csúcsa, hogy vannak cégek, melyek kifejezetten arra szakosodtak, hogy a régi palatetőket újítják fel. Ezzel az a gond, hogy kezdeti lépésként jó alaposan nagynyomású vízzel, vagy más mechanikai módszerrel tisztítják a felületet minden korábban ismertetett óvintézkedést figyelmen kívül hagyva és feltehetően megnövelve a levegőbe kikerülő azbeszt mennyiségét. Ismerve a hazai rákos megbetegedések kimagaslóan nagy arányát, ideje lenne változtatni a bevett gyakorlaton. Nem lehetünk egészen biztosak a palatetők bontásának egészségkárosító hatásában, de abban még kevésbé, hogy ártalmatlanok az egészségre.

A cikk első részét itt találod.

kép: http://www.wildliferanger.com/users/www.wildliferanger.com/upload/Grey%20Slate%20Roof%20364.JPG