Árnyékolástechnika III.

Fix napvitorla

2015. július 6.

Egyszerűség, divatosság

Manapság nagyon divatba jött az árnyékoló napvitorla, mely egy modern enteriőrrel elképzelt design-ba is beleillik. A fix napvitorla egyik legnagyobb előnye, hogy könnyed, elegáns megjelenésű fix napellenző. Gyorsan kivitelezhető és gyártható, kevés alkatrésszel összeállítható. Egyedi méretek szerint a telepítendő helyhez alakítható, színben és formában. A legelterjedtebb a háromszög alakú, ezt a legegyszerűbb kivitelezni és a kifeszítéshez a megfelelő tartószerkezet biztosítani (fal, oszlop, acél konzol). A napvitorla megfelelő működéséhez a jó szögben való elhelyezés nélkülözhetetlen.

Hogyan is kell telepíteni egy fix napvitorlát?

Formáját tekintve lehet háromszög vagy négyzetes, épületek között vagy oszlopok között három vagy annál több ponton megfeszített kialakításban. Anyagát tekintve eső és napsütés elleni napvitorlák között különbség van, ezt fontos tényező a megfelelő kiválasztáshoz. A napsütés elleni napvitorla anyaga enyhén lukacsos. Ennek a lényege, hogy a szél részben át tud rajta jutni, csökkentve az anyagban keletkező feszültséget.

Az eső elleni napvitorla anyaga sűrűbb szövésű, legalább 15 fokos dőlésszöggel kell kialakítani, hogy a nagy mennyiségű víz le tudjon folyni róla. Rendelhetünk fix rögzítésű napvitorlát, de állítható szögű napvitorla is telepíthető, amelynek az egyik feszítő oszlopán több rögzítési fül van és rugós kapocs segítségével pillanatok alatt átállítható a ponyva dőlése. Ennek segítségével lekövethetjük a nap állását. A falra szerelt napvitorlákat érdemes eltartani a faltól 50-60 cm-re, hogy napellenző alatti levegő áramolni tudjon. A napvitorlák a sarokpontokat összekötő egyeneshez képest mindig homorúak, így a rögzítési pontokban ébredő húzóerő hatására a belső felület gyűrődésmentes lesz. Terhelhetőségét a sarokpontokban elhelyezett acélkarikák és a homorú ívekbe varrt hevederszalagok biztosítják.

Mennyibe kerül egy fix napvitorla?

Előre megadott méretű napvitorla pl.: 5,4 x 5,4 m-es 50-60.000 Ft-ba kerül, amihez a szerelési és szállítási költség is hozzáadódik. Egyedi méret esetén a gyártási költség 4.500-7.000 Ft / m2, amihez szintén a hozzá adódik a szerelési és szállítási költség, valamint a feszítő oszlopok telepítésének ára.