Árnyékolástechnika II.

A könyökkaros napellenző

2015. április 14.

A legelterjedtebb épületre szerelhető külső árnyékoló szerkezet. A legnagyobb előnyük, hogy nem csak terasz fölé szerelhetjük, hanem függőleges üvegszerkezeteket is leárnyékolhatunk. Felszerelhető függőleges falfelületre, mennyezetre, megfelelő méretben szarufára vagy eresz alá. Alapvetően zárt állapotban a homlokzattal párhuzamosan kis helyen elférnek. A ponyva döntése 10-75 fokig állítható.

 

Két csoportba sorolható napellenző kapható: a tokos és a tok nélküli.

Tokos napellenzők:

A tokos kialakítás előnye, hogy a falra szerelt alumínium tok szerkezetbe helyezkedik el a ponyvahenger, amire tekeredik fel a ponyva. A tok szerkezet megvédi az időjárástól betekert állapotban a ponyvát, illetve esztétikusan elrejthető a homlokzatra szerelt napellenző. A tok szerkezeteket a választott színre színterezik, természetesen ez a kialakítás drágább, mint az egyszerű falra szerelt látszó tok nélküli napellenző.

Úgy, mint az oldalkaros napernyőből, a karos napellenzőből is gyártanak olcsó verziójú, hamar leamortizálódó tok nélküli szerkezeteket, amelyeket a kereskedelmi nagyáruházakba beszerezhetünk. Ezeket a szerkezeteket is nevezhetjük idény termékeknek, mert a legtöbb esetben nem élik meg a következő nyarat a gyenge konstrukció miatt. Egy 3,00 m széles 2,00 m kinyúlású napellenző kézi hajtással, szerelés nélkül kb. 50-70.000 Ft-ért kaphatóak. Ezeknek az olcsó napellenzőknek a legnagyobb hibája, hogy a ponyvatartó hengereket tartó fülek műanyag anyagból készülnek, ami nehezen áll ellent a szeles időjárásnak, valamint a könyökkarok csatlakozása is gyenge minőségű öntött vasból készülnek. Egy közepes széllökés is végzetes deformációt, törést okozhat, ami szerkezet leszakadásához vezet! A hazai és külföldről behozott (olasz) gyártóknál sokkal erősebb, időjárásnak ellenállóbb szerkezetű napellenzők vásárolhatók.

Tok nélküli napellenzők:

A tok nélküli könyökkaros napellenzőnek a legjobb tulajdonsága az, hogy a szélességi méretek nem kötöttek, szabadon választhatóak maximum 7 méterig, a legnagyobb szélesség esetén már négy könyökkar szerelik fel a napellenzőt. Tokos kialakítás esetén ez a méret 5,00 m-ben maximalizálódik. A tok nélküli napellenzőre, ha nincs védett helyen érdemes védő tetőt rendelni. A védőtetőt alumínium lemezből készítik, esztétikailag érdemes leszíntereztetni. Becsukott állapotban a védőtető védi meg a napellenző ponyváját az időjárástól. A védőtetőt a gyártótól átlagosan 9.000 Ft/m-ért tudjuk megrendelni. Az esőben nyitva hagyott ponyva idővel elveszíti tartósságát, megnyúlik, ezáltal az UV fénnyel szembeni stabilizációs rétegét idővel elveszti és csökken a vízlepergetősége. A megnyúlt ponyvában összegyűlt víz súlya alatt a szerkezet leszakadhat!

A könyökkaros napellenzők főbb méretei:

  • Kinyúlás: 1,50m, 2,00m, 2,50m, 3,00, 3,50m
  • Szélesség: maximum 7,00m.

A kézi hajtás nagyobb méretben már nehézkes, ilyenkor - akár általános esetben is - motorizálható a napellenző. A csőmotorokat a ponyvahengerbe helyezik el, amelyek mozgatják a napellenzőt. Forró nyári napon a napellenzők többszöri egymás utáni ki-be nyitása, állítgatása nem ajánlott, mivel a motor a csőben felmelegedhet és ez tönkremenetelhez vezet. A végállásokat a szerelésnél lehet/kell beállítani.

 

A napellenzők motorizációja

Általában három variációban választható:

  • motor + kapcsoló: egyszerű központi kapcsolóval vezérelhető, kézi irányítású
  • motor + adóvevő + távirányító: az adóvevő segítségével távirányítással vezérelhető. A távirányító típusától függően 1-6 db napellenzőt vezérelhetünk.
  • motor + adóvevő+ távirányító + szélérzékelő: a szélérzékelő felszerelése esetén a napellenzőnk erősödő szél esetén magától becsukódik. Ez az opció csak távvezérlésű kialakításnál rendelhető.

A napellenzők motorizációja nem olcsó extra. Egy db motor napellenző kinyúlásától is függően 50-90 ezer Ft-ba kerül. Ehhez még hozzájön a kézi kapcsoló + a szerelési költség kb. 15-20.000 Ft, távirányítás esetén az adapter 10.000 Ft + a távirányító 9-14.000 Ft. A szélérzékelő kb. 25.000 Ft-ba kerül. Összességében ezért a kényelemért plusz 160.000 Ft-ot kell kifizetnünk.

A karos napellenzők átlagosan 11-16.000 Ft / m2-be kerülnek, tehát egy 20 m2-es napellenző 320.000 Ft-ba kerül, amihez hozzáadódik a védőtető ára 5,7 m x 9.000 Ft = 51.300 Ft. Motorizáció esetén plusz 160.000 Ft-ot kell kifizetni és mindehhez hozzájön a szerelési és szállítási költség, ami a felsorolt tételek összességének 10-15 %-a, ebben az esetben kb. 80.000 Ft. Mindösszesen minden extrával felszerelt 20 m2-es napellenző közel 620.000 Ft-ba kerül.

Első látásra soknak tűnik az összeg, de ha jól belegondolunk, akkor ezek a masszív szerkezetek rendeltetésszerű használat mellett akár 10-15 évig is kiszolgálhatják az alatta hűsölőket.