Aktívház Konferencia 2013 - 2.rész

avagy a Fenntartható Kényelem

2013. november 7.

Dánia első CO2 semleges óvodája: Solhuset - Andreas BrageMichelsen építész, Christensen& Co. (DK) előadása

Az előadó, irodájuk első dolgozója volt miután megalakultak. A dán építésziroda számos energiahatékony projekt tervezésében vett részt, ezek közül érdemes még megemlíteni a „GreenLighthouse Project”-et, ami Dánia első CO2 semleges középülete volt.

CO2 semleges óvoda

További információk: http://www.christensenco.dk/projekter/&p=19
http://activehouse.info/cases/solhuset-denmarks-most-climate-friendly-nursery

Dániában középületek tervezése esetén bevett szokás a „design & build” módszer, ami azt jelenti, hogy megmondja az önkormányzat hogy mit szeretne, jelen esetben 1300 m2 óvodát, 130 gyermek és 40 dolgozó számára és természetesen azt is kiköti, hogy mennyi pénzt áldoznának rá. A kivitelezők pályáznak a feladatra, majd a nyertes vállalkozó tervezteti és építi meg a kívánt épületet. Így könnyebben kezelhetőek a határidők és az elképzelt árat sem szárnyalja túl az épület. A tervezők egy háromszög alakú épületet alakítottak ki, mely jól osztja a kertet, illetve a csoportok helyiségeit körbejárja a nap két oldalt, a harmadik északi oldalra pedig a kiszolgáló funkciók kerültek. A háromszög alakú épület közepén találhatóak a közösségi terek, mint egy faluban a templom, úgy helyezkednek el a centrumban. Az épületre egy fűrészfogas tető került zöldtetővel, ami azt eredményezi,hogy a homlokzat változatos, kisebb házakra emlékeztető képet mutat. A belső terekre is nagyon izgalmas hatással van ez a tető. Ha megnézitek a képeket, látszik a felülnézeti modellen és a csoportbelsőn, hogy belül nincs két egyforma tér, vagy helyiség. Minden csoport egyedi belső formát kapott a furcsa tető és a falak térbeli egymásra hatása során! A tetőn számos felülvilágító található, melyek helyét, mennyiségét bevilágítás analizáló programmal határozták meg. Ahol pedig nem volt szükség felülvilágítóra, oda napelemet terveztek. Az egész tetőt zöldtető borítja, ami nagy segítség az épület körüli csapadékvíz elvezetésének és persze a belső terek klímáját is kedvezőbbé teszi. Az anyaghasználatról még fontos elmondani, - mivel a gyermek érzékeny felhasználói profil - hogy nem használhattak olyan anyagokat, amik a beépítés után esetleg káros gázokat bocsátanak ki magukból. Ezt ahhoz hasonlította, mint amikor beülünk egy új autóba, annak "újautó szaga” van, pont azért, mert az alkalmazott új anyagokból még párolognak a kemikáliák. A gyermekeket nem tehetjük ki hasonló hatásoknak ezért nagy szerepet kapott a természetes anyagok használata, még a külső faburkolat felületkezelésére is speciális faanyagvédőszert alkalmaztak.

Andersen megjegyezte, hogy mivel Dániában a szabályozás nagyon szigorú, náluk a fenntartható építészet természetes, nem kell rajta "alkudozni" a megrendelővel.

Fenntartható tervezés: a svájci ETH Sportközpont (ECO-Minergie minősítés)- MuchUntertrifaller építész, a Dietrich & UntertrifallerArchitekten vezető tervező előadása

Az épület egy svájci bank adományából épült Zürichben, az ottani műszaki egyetem részére. Az épület elhelyezésére választott terület nem a városi sűrűségű campusban volt található, hanem kicsit távolabb esik attól, ezért az épület tervezésénél elsődleges szempont volt annak a környező természetbe való ágyazása. Az új sportközpont helyén állt már egy hasonló funkciójú, bontandó épület. Az új épület alapterületi igénye tízszerese volt a réginek, viszont energiafogyasztása nem haladhatta meg a korábbi konstrukcióét.

Az épület középpontjában a fedett sportpálya található, 1200 néző befogadására alkalmas lelátóval, e körül vannak öltözők, tantermek, különböző típusú edzőtermek. Külön wellness részleg áll rendelkezésére a felfrissülni vágyó egyetemistáknak, pezsgőfürdővel, szaunával, masszázzsal, és török hammammal.

Az épület nagy része a földbe süllyesztve található, az egészet zöldtető fedi, az erdő felől tekintve, szinte észre sem lehet venni. A bejárati oldal pedig sötétzöld üveg burkolatot kapott, ami jól illik az erdő képéhez, tükröződve megsokszorozza a tájat.

ETH Sportközpont

További információk: http://www.dietrich.untertrifaller.com/projekt/eth-sport-center

Az utolsó előadás után, már csak egy rövid pódiumbeszélgetés következett és véget is ért az idei aktívház szimpózium.

De sebaj, jövőhéten passzívház konferencia a Fugában, nem feledkezünk meg tudósítani az ott halott érdekességekről sem!