A tető és az épület energiamérlege

Csoknyai Tamás előadása a bakodpusztai Tetőakadémián

2009. március 20.

Háromszintű szabályozás

A BME Épületenergetikai és Épületgépészeti tanszékének adjunktusa a bakodpusztán tartott Tetőakadémián tartott érdekes előadást annak reményében, hogy ezáltal megkönnyíti a tervezők dolgát az új rendelet által előírt tanúsításkor.  Bevezetésként átismételte az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006 (V. 24.) TNM rendelet legfőbb ismérvét, vagyis azt, hogy háromszintű szabályozást rendel el:

- összesített primerenergia fogyasztás aminek az épületnek és a gépészetnek együtt kell megfelelnie ( X kWh/m2/év);

- épületburok egészére vonatkozó fajlagos hőveszteségi tényező ( Y W/m3K), mely a szerkezetek hőszigeteltségi fokán túl függ az épület geometriájától és attól is, hogy a sugárzási nyereségeket mennyire képes hasznosítani

-egyes épületelemekre vonatkozó U-érték.

Az összesített PE mutató értelme abban mutatkozik meg, hogy ne lehessen jó házat gyenge gépészettel tervezni, avagy fordítva. Csoknyai Tamás előadásában azonban éppen nem a szabályozás ezen szintjével foglalkozott, sokkal inkább a másik kettővel.

Hőhidak számítása

A hőhidak számolásánál meg kell különböztetni a szerkezeti elemen belüli, illetve a csatlakozásoknál keletkező hőhidakat. A számolásnál nem elég a rétegrendi U-értékekkel számolni, a felületarányosan súlyozott számítással azonban már jól megközelíthetjük a hőhidak számolására alkalmas speciális szoftver eredményeit.

Fontos tudni, hogy nem elég az egyes elemek U-értékét kiszámolni, hanem az épület egészét nézni kell. Ehhez az a diagram nyújt támpontot, ami a fajlagos hőveszteségtényezőt a felület/térfogat arány függvényében ábrázolja. Mint látható egy zegzugos épület esetében nagyobb a megengedett fajlagos veszteségtényező.

tető és épület energiamérleg

V x q = Σ A x U

A rendeletben szereplő U- A/V segéddiagram méretezésre ugyan nem alkalmas, arra azonban kiválóan, hogy egy kis örömöt lopjunk a tervezési fázisba. Ha ugyanis itt a görbe alatt maradunk, akkor mindenképpen jól dolgoztunk, ebben a diagramban ugyanis még nincsenek benne a szoláris nyereségek.

tető és épület energiamérleg

A sugárzási nyereségek számbavétele

Felmerül a kérdés, hogy ezek után szeretnénk e még pontosítani a q értékén? (Érdemes például még alacsonyabb q értékre törekedni, ha a gépészet előnytelen, ha támogatást szeretnénk elnyerni stb.) Ha igen akkor figyelembe kell venni a sugárzási nyereségeket is. Ezen belül is van még két alternatív, vagy részletesen megvizsgáljuk a benapozást és így tényleges sugárzási energiahozammal tudunk számolni, amennyiben viszont ezt a vizsgálatot nem végezzük el, akkor úgy kell tekintenünk az épületre, mintha az minden oldalról a legkevésbé előnyös, azaz északi tájolású lenne.

A veszteségtényezők gazdaságos elosztása

Miután meghatároztuk a fajlagos hőveszteségi tényező célértékét, ezt "el kell osztani" a szerkezetek között. Itt érdemes aszerint a logika szerint haladni, hogy melyek azok a szerkezetelemek, amelyeken nem szeretnénk vagy nem tudunk változtatni. Így legtöbbször a nyílászárókat, a pincefal, ill. talaj felé eső lábazatot, valamint a pincefödémet határozzuk meg először és ezek után nézzük meg, hogy mennyi veszteséggel gazdálkodhatunk az épület többi részén, vagyis mi marad a falakra és a "kalapra". A tetőteret érdemes beépíteni, így ugyanis nő az egységnyi felületre jutó hasznos lakóterület, vagyis csökken az A/V arány és így könnyebben.

Továbbá fontos annak tudatában formálni a tetőkről alkotott nézeteinket, hogy azok nemcsak a veszteségek legfőbb forrásai lehetnek, hanem okos tervezéssel komoly szoláris nyereséget is "termelnek". Ennek maximális kihasználásához azonban tudni kell, hogy honnan és mennyire süt a Nap. Ezt szemlélteti az alábbi "móricka" ábra. A legnagyobb sugárzási nyereséget a déli irányú vízszinteshez képest 45 fokos dőlési szög eredményezi, ezért ezt vesszük 100 %-nak és az épület többi síkjára jutó sugárzás erősségét ehhez viszonyítjuk.

tető és épület energiamérleg

Honnan és mennyire süt a Nap?

Kapcsolódó témák:

Fajlagos éves fűtési energiafelhasználás... a bűvös 15 a passzívházaknál
Hogyan spóroljam meg a gázszámlám 90 %-át?