A Te házad, de nem a Te asztalod!

avagy milyen előadások lesznek az é z s é szemináriumon?

2010. március 30.

A telek kiválasztása

Sokak figyelmét elkerüli az a tény, hogy már a telek tájolása és a környezetében lévő objektumoktól való beárnyékoltsága is predesztinálja a későbbiekben nagy gonddal lekarcsúsítandó energiamérleget... Az egyéni elképzeléseknek pedig sokszor a helyi szabályozás is gátat szabhat... de mi az, amivel tisztában kell lenni, ha zökkenőmentes engedélyeztetést szeretnénk?

Honnan tudjuk, hogy a telek mekkora részét lehet beépíteni és hogy mekkora résznek kell zöldfelületnek maradnia? Egyáltalán mi számít pontosan zöldfelületnek? A fákat minden jó érzésű ember meg szeretné menteni, de mi van, ha mégis fakivágásra kényszerülünk? Kell büntetést fizetnünk? Hány csemetével pótolhatunk egy öreg fát? Milyen értékhatártól kell bejelenteni az építkezést az APEH-nak?

A falazat kiválasztása, hő és hangszigetelési praktikák

Avagy ki milyen falazatban hisz és miért? Mi a téglagyártók érdeke és mi lenne a építtető érdeke?

Igaz az, hogy a napjainkban annyira korszerűnek kikiáltott 38 HS tégla rosszabb hangszigetelő képességű, mint a 80-as években használt B30 -as tégla?

Mi az a hőtároló tömeg? Ha már jártál nyáron présházban akkor lehet, hogy tudod miről beszélek.

Ízelítőnek nézd meg a falszerkezet kalkulátorunkat, illetve egy korábbi cikkünket, a Hogyan válasszunk falazatot, ha a hőszigetelés mellett fontos a hangszigetelés is?

Mitől más a passzívház? Tervbemutató

Miért jobb passzívházban lakni, mint hagyományos épületben? Miért nem minősítenek a tulajdonosok minden passzívházat? Tervezett és megvalósult passzívházak bemutatása, összehasonlítása, tanulságok.

Igaz-e, hogy tényleg nincs fűtés a házban?

Komfortelmélet

A széndioxidról többnyire a fosszilis tüzelés folyományaként hallani (lásd klímaváltozás, globális felmelegedés stb), pedig magunk is széndioxidot lélegzünk ki. Egy áporodott helyiségben nem az oxigén van fogytán, hanem a széndioxid koncentráció ér el kritikus értéket sokszor anélkül, hogy ezt érzékelnénk. Hogyan segíthetünk magunkon? Persze nyissuk ki az ablakot! Éjszaka keljünk fel négy óránként? Vagy építtessünk be mesterséges szellőztetést? És akkor nem is szabad ablakot nyitnunk? Felületi fűtésünk/hűtésünk lesz, de milyen? Padlófűtés miatt viszeres lábak, falfűtés miatt üresen tátongó falak, vagy a mennyezethűtés miatti megfázások? Hitek és tévhitek eloszlatása.

Igaz-e hogy a régi korszerűtlen ablakok mellett jobb volt a levegő minősége?

Minden, amit a hideg és meleg burkolatokról tudni érdemes

A hidegburkolat tényleg hidegebb? A padlószőnyeget mindenképpen le kell ragasztani vagy létezik más megoldás is? Milyen fajta parketták alá lehet padlófűtést tenni? Mi alapján válasszunk laminált padlót? Hogyan tisztítsuk a természetes burkolatokat? Hova érdemes parafaburkolatot tenni? Mivel burkolhatjuk a beton lépcsőt? És az egyes technológiák árai...

Mennyire legyenek jók az ablakok?

Az ablakhoz szorosan kapcsolódik a szúnyogháló és az árnyékoló kiválasztása is. Érdemes időben kigondolni, hogy milyet szeretnénk. Milyen típusok közül választhatunk? Az árnyékolás és a szúnyogháló hasznos, de muszáj annak akkor is látszódnia ha nem használjuk?

Mennyivel jobb a 3 rétegű üvegezés a 2 rétegűnél? Low-e bevonat... mi is az és hogyan működik? A g-érték rejtelmei. Fa, műanyag vagy alumínium keretet válasszunk? Előnyök, hátrányok, árak. Hogyan javíthatjuk az ablak hanggátlását?

Világítástechnika… avagy van élet a 100-as izzón túl

Az egyes fényforrások összehasonlítása... hogy tisztán lássunk! Fényhasznosítás, megvilágítási szint, káprázás, a fény színe, árak stb. Nálad milyen lámpák vannak a fürdőben? Biztonságosak érintésvédelmi szempontból? Érdekességek a LED technológiáról.

Lehet -e a villanyszámlát 10.000 Ft-ról 1500 Ft -ra csökkenteni?

Központi porszívó... kiharapja a pókot a sarokból?

Mi az az egyetlen nagy előny, ami többet nyújt a hagyományos porszívókkal szemben?

Amerikai vagy európai típust válasszunk? Hány csatlakozási pontra lesz szükségünk? Mennyibe kerül a rendszer? Milyen speciális tudnivaló van a karbantartást illetően?

Egyedi biológiai szennyvíztisztítási megoldások - víz újrahasznosítás

Egy magyar ember átlagosan 120 liter ivóvizet fogyaszt el naponta. Ennek 30-40%-át WC-öblítésre. Ez normális? Van alternatívája a csatornázásnak és a szippantásnak is! Hogyan működik egy házi biológiai szennyvíztisztító? Mekkora helyet foglal el? Mennyibe kerül? Hogyan kell üzemeltetni? Van-e szaga? Muszáj, hogy állandó legyen a terhelés? Mi van, ha elromlik? Mit szól egy ilyen megoldáshoz a Csatornázási Művek?

Az 1000 Ft/m3-es víz-csatorna díj árát hogyan csökkentsem le 100 Ft-ra?

Megéri hőszivattyút létesíteni családi házas léptékben?

A közvélekedés szerint energiatudatos ház nem is működhet hőszivattyú nélkül. Ez biztosan így van? Rengeteg rosszul telepített hőszivattyúról és horribilis összegű villanyszámláról hallani. Mi szokott a gond lenni? Egyáltalán milyen fő típusok vannak? Miért csalóka a COP érték? A mítoszok eloszlatása és a hővisszanyeréses szellőztetés bemutatása.

Létezik olyan eset, hogy kint 0 C0 van, bent 20 C0 és a szellőztető rendszerrel 18 C0 fokos levegőt tudok beengedni plusz energia felhasználása nélkül?

100 Passzívház Magyarországon Program

Kinek éri meg Passzívházat építeni? Miért kell, hogy olcsóbb legyen, és mitől lesz olcsóbb? Ki tud passzívházat építeni? Mi szükséges ahhoz, hogy valóban passzív épületünk épüljön? Miből épüljön a passzívház? Az alapanyagok szerepének fontosságáról. Miben segít a 100PH program? Kik és mi biztosítják a program sikerét?

Avagy hogyan lehet elérhető áron passzív házad!

Napkollektorok telepítése: hova, milyet, mennyiért és mit várhatunk tőlük?

Lehet-e fűteni napkollektorral családi házban télen, vagy csak nyáron…? Hogyan értékeljük a piacon fellelhető napkollektoros ajánlatokat? A világválság következménye, hogy tönkrement cégek átváltottak megújuló energiahasznosításra, mivel most ez a „trendi”. Hogyan szűrhetjük ki az ajánlatok közül a kalandor cégeket? Mi a kereskedő érdeke, és találkozik-e a vásárlóéval? Napkollektorok racionális tervezése, telepítése? Milyen hozamokat, megtakarításokat érhetünk el, hogyan ellenőrizhető ezek teljesülése?

Ha havi 8.000 Ft a villanybojlerrel a használati melegvíz készítésed költsége, akkor mennyi lesz ez napkollektorral? Minden esetben megéri?

Most épült fel a házam! A tulajdonos tapasztalatai egy jól átgondolt építkezésről

Egy 80-as években épült ikerház korszerűsítése. Mit használtunk fel a régi házból?Mennyi időt szántunk a tervezésre?Az energia optimalizálás mikéntje, avagy racionalizált költséghatékony felújítás. Mi segített a hőszigetelés vastagságok eldöntésében?

Mi volt a háziasszonynak a legfontosabb szempont az építkezés során és mi a férjnek?

Mik azok a rejtett hibák amiket csak a szakértő szemek vettek észre?

Megépült hővisszanyerős szellőztetés tapasztalatai.

Időpont: 2010. április 8.

Helyszín: Bara Hotel (XI. kerület, Hegyalja út 34-36.)