A jó építész nem kényszeríti rá az ötleteit a megbízóra...

... de nem is hagyja rá a tervezést!

2011. november 7.

Amikor belekezdünk családi házunk megtervezésébe, elsőre általában annyit tudunk, hogy mennyi pénzünk van, kb milyen helyiségeket szeretnénk és, hogy mekkora legyen az egész épület. Vannak néha ennél kifinomultabb ötletfoszlányaink is, de azt nem mindig könnyű elsőre megfogalmazni, illetve ha határozottnak tűnő elképzelésekkel állunk az építész elé, akkor sem biztos, hogy az pontosan úgy megvalósítható, mint ahogyan elképzeltük. Az azonban nagyon fontos, hogy az építész ne egy merőben más elképzelést akarjon ránk erőltetni, hanem velünk együtt gondolkodva használja fel a tudását és tapasztalatát úgy, hogy abból kialakuljon egy életképes terv. Egy terv, ami funkcionálisan és esztétikailag is rendben van, megfelel a helyi szabályozásnak, reális áron megépíthető lesz belőle az épület és az üzemeltetés sem lesz drága.

Családi házakat tervezünk! // Megtervezzük a családi házadat!

Egészen mást jelent a kettő. Ezt a bejegyzést azért is írjuk, mert körbenéztünk kicsit a piacon és azt látjuk, hogy a m2 áron való tervezésnél háttérbe szorulnak az egyedi igények és nagyon sokan típustervek alapján dolgoznak. Ezzel nincs is gond, de alapjaiban véve más lesz az eredmény attól függően, hogy mennyiségi vagy minőségi szemlélet alapján tervezünk, terveztetünk.

Az alábbiakban bemutatjuk az egyik futó munkánkat, ez ugyanis jól mutatja, hogy nálunk hogyan működik a kezdeti kommunikáció és egymásra hatás az ügyfél és a tervező között.

Kockás papíron három féle alaprajzi elrendezést vázolt az érdeklődő

Az érdeklődő házaspár első elképzeléseit az alábbi jegyzeteken rögzítette. Háromféle alaprajzi elrendezést vázoltak, ha a képre kattintasz akkor a másik kettőt is láthatod, bár nem túl jó minőségben.

jó építész

A három variáció nyilván különböző, lássuk a közös halmazt! Annyi nagyjából kiderül, hogy milyen alakú legyen az egyszintes épület valamint, hogy szeretnének egy déli tájolású nappalit, 3 hálószobát és lehetőleg több mosdót/WC-t is. Amerikai konyha és elválasztott konyha egyaránt szóba jöhet.

A mi építészeink is elkezdtek gondolkozni...

és természetesen beszélgettek is a leendő lakókkal, hogy jobban megismerjék az igényeiket. Ennek alapján született az alábbi, elsőként elküldött vázlatterv.

jó építész

A tervezőink magyarázata a kezdeti koncepcióhoz:

"A beépítési vonalak már be vannak rajzolva, ezeket mindig az első vonalhúzástól kezdve figyelembe kell venni. A beépíthető sávon belül a ház el van tolva a bal oldali szomszéd felé, északra, annak érdekében, hogy az utcától kissé hátrébb kerüljön és a nappali oldalán maradjon tágasabb tér. A nappalinak a hátsó kert felé eső 45 fokos lecsapása megoldás lehet arra, hogy délután már árnyékos teraszon lehessen majd hűsölni.

Az étkező, konyha, nappali elhelyezkedése nagyon hasonló az elsőként felmerülő elképzelésetekhez, ezt igyekszünk mindvégig szem előtt tartani. Az előszoba mellett van a kamra, és egy WC, illetve innen nyílik a háztartási helyiség.

A gyerekblokk fürdője a rosszabbik, szomszéd felé néző tájoláson van, míg maguk a szobák a hátsó nagy kert felé. A szülői háló ugyanígy a nagy kert felé néz, a fürdőjébe és magába a szülői hálóba egy gardróbon át lehet bemenni, ez mostanában divatos, és csökkenti az értelmetlen közlekedőket.

A garázs egyelőre a legbizonytalanabb pont. Mi beletettük a házba, mert a ház melletti oldalkertben nem lehet garázs, így adódott, hogy elől legyen, ahol a leggyorsabb megközelíteni, és kevés behajtót kell burkolni.

Összességében viszonylag kompakt térformálásnál tartunk, oldalról az épület közepénél van a bejárat, és emiatt nem kell belül hosszú közlekedőket csinálni.

A telek beépítésébe és egyéb szabályozási mutatóiba bőven beleférünk, majd a pénzügyi keret lesz a korlát, és ha tervezünk akkor ezt majd részletesebben is vizsgáljuk.

Amennyiben áment mondanátok a tervezésre, akkor megnézhetünk újra többféle elrendezést, beszélünk majd róla, lesz alkalom bőven felrúgni ezt az elrendezést."

Na vajon mennyire tetszik nekik?

avagy az érdeklődők hogyan értékelték az első koncepciónkat?

  • A házat mi is a lehető legbalrábbra szeretnénk. Mi talán még egy kicsit bátrabban hátrébb raknánk, mivel a ház előtt nem lesz forgalom. A bejáró nem baj, ha kicsit hosszabb.
  • A garázzsal kapcsolatban: igazából azt sem bánom, ha nincs. Belvárosi gyerek lévén soha nem is volt. Nem is vagyunk autó-fétisiszták. Leginkább közlekedési eszközként használjuk. A garázzsal ott elöl a délnyugati oldalon a következő a problémám: értékes felületet vesz el a téli benapozásból illetve a terven legalábbis a garázsfalak csatlakozási pontjainál komoly hőhíd alakulhat ki. Szóval tényleg nem baj, ha hátul vannak az autók. Talán a tető lehet közös a házzal, amolyan car-port féle lenne.
  • Ha a garázs nincs elől akkor a konyha étkező rész is nagyobb lehet, és ami a legfontosabb a konyha sokkal világosabb is, mert a rajzon a két kis ablakkal és az előtte lévő fal miatt elég sötétnek képzeljük.
  • A 45 fokos lecsapás az tetszik, ha jól veszem ki ez egy köztes megoldás az első (annál rafináltabb), illetve a második-harmadik (annál egyszerűbb) vázlatunk között.
  • Ha az autók hátra kerülnek akkor a két gyerek szobát át kell rakni az északnyugati oldalra. Ez azt jelenti, hogy a szomszéd kertjére néznek majd, ami, ha azt vesszük, hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb, nem olyan nagy baj :-). Ez főleg akkor lesz így, ha hátrébb tudjuk tolni a házat (tervtanács?).
  • A gardróbos közlekedő nagyon tetszik. A szülői fürdőt nem lehetne kiebrudalni a délkeleti oldalról? Az sem baj, ha nem lesz ablaka. A szülői hálónak mi áttennénk az ablakát a délkeleti oldalra, nem csak az előbb említett benapozás miatt, de a mostani lakásunk is keletre néz és nagyon imádjuk amikor egy álmosabb szombat vagy vasárnap reggel szó szerint a hasunkra süt a nap.
  • A nejemmel elhatározott alapstruktúrát (bejárat balról, átmenet a teraszhoz a nappalin át, lakórész hátul) te terved is nagyon jól hozza, szerintem nagyon jó terv. A gardróbos-intim tér-elválasztó ötlet nagyon tetszik. Ezt mindenképpen belevennénk valahogy.
  • Számoltam bruttó és nettó területeket és bruttó 170 nettó pedig 141. Ez masszív, bár igaz, hogy 17 a garázs ami nem is nagyon a szívünk csücske. Ha azt levesszük akkor kijön az amit mi szeretnénk. Az arányok is rendben vannak, az elrendezést kell még gyúrni egy kicsit. "
Második vázlat: kisebb alapterület, garázs ne legyen, a szülői háló keletre nézzen!

jó építész

Mit látunk a fenti terven? Az építészeink elmagyarázzák:

" Miután írtad, hogy bruttó 170m2 lett az előző terv területe és ez egy kicsit sok, így csökkentettünk rajta, jelenleg maga az épület bruttó 153m2.

  • az épületet amennyire csak lehetett hátrébb toltuk, ennél hátrébb már nem nagyon lehet menni, mivel a fedett kocsibeállónak is az építési határon belül kell lennie.
  • a garázst hátra telepítettük a ház mögé, melynek a teteje egybeolvad az épületével. Hogy normális ívben be lehessen fordulni alá, az épület sarkától nagyobb távolságot kellett hagyni. Ennek eredményeképpen egy elég terebélyes fedett kocsibeálló alakult ki vázlatokon nem rajzoltad be csak utaltál rá. jó építész
  • két gyerekszoba került a ház végébe, így az egyik délkeleti, a másik északnyugati fekvésű lett. Lehet, hogy majd harc lesz a jobb szobáért, de mivel Te is említetted, hogy a háló ablaka is a délkeleti irányba nézzen és a fürdő se foglalja el a jobb fekvésű helyeket, így a gyerekfürdőt is pazarlásnak éreztük volna ide rakni.
  • az étkező-konyha részt világosabbá tettük 60/180-as a 30-as alacsony parapetű ablakokkal.
  • az előszobán annyi változott, hogy a bejárat elé egy beugrás került, nem túl jó szakadó esőbe keresgélni a kulcsokat, még ha 50cm-t i is nyúlik a tető.
  • Az épület északkeleti részén a szülői háló és az egyik gyerekszoba között egy beharapás történik, ezzel nyertük meg az északi fekvésű fedett teraszt.
  • a tetőforma lett egy kissé érdekes, mondjuk úgy hogy felülről nézve "macifüleket" kapott. Ez a két fül a két terasz fölött jelenik meg.
  • összességében megpróbáltunk az észrevételeid alapján hozzáállni az új tervhez. Ami tetszett azt próbáltuk megtartani, ami meg nem azt átgondolni.

Amin még lehetne gyúrni az a tetőforma. Kissé bonyolult lett, ezt lehetne helyettesíteni egy egyszerűbb kontytetővel is akár.

Érdeklődőből megbízó?

A második vázlattervvel sikerült elnyernünk az érdeklődők tetszését, jó úton vagyunk afelé, hogy mi készítsük az engedélyezési tervet.

"Szerintem ez a terv szuper. Lényegében ilyesmire gondoltam és ráadásul tele van jó ötletekkel. Félve mutattam a nejemnek, de még ő is elismerően nyilatkozott. (A legnehezebb akadály akkor már legyűrve, már "csak" meg kell építeni :-). Ha alaposan átnézzük, biztosan lesznek kérdéseink észrevételeink, de összességében erre azt mondom, hogy ez olyasmi amit elképzeltünk. A hosszú hétvégére elutazunk, erre én már nyugodt szívvel szerződnék is. "

Az idáig tartó folyamat, a vázlattervek készítése arra volt jó, hogy kölcsönösen felmérjük, hogy menni fog-e a közös gondolkozás, illetve legfőképp, hogy bebizonyítsuk, hogy képesek vagyunk a tervezésre. A fizetős munka csak most, a szerződéskötés után fog kezdődni.

Tervezési referenciáinkat itt, tervezési árainkat pedig itt találod.