A hőszigetelés 12 pontja

Miért fontos a hőszigetelés?

2013. június 24.

  1. Csökkenteni kell a földi károsanyag-kibocsátást. Hazánkban a felhasznált és előállított energiák közel 50 %-át az épületek fűtésére, üzemeltetésére fordítjuk. Ez hőszigetelés nélkül nem mérsékelhető.
  2. Hazánkban az épületek hőszigetelése elkerülhetetlen, mert ha nem hőszigetelünk;
    • télen hidegek, nyáron kellemetlenül melegek lesznek a falak, a padlók, a mennyezet,
    • a hideg felületek „húznak”, rossz hőérzetet nyújtanak, hideg felületeken lecsapódik a pára, megjelenik a penész,
    • télen csak gazdaságtalanul fűthetőek, nyáron csak energiapazarló hűtés mellett használhatóak az épületek.
  3. A kellően szilárd, a megfelelő akusztikai- és kellő hőtároló tulajdonságokkal rendelkező építőanyagok rossz hőszigetelők, ezért azokat hőszigeteléssel kell kiegészíteni.
  4. Télen-nyáron csak jól hőszigetelt szerkezetek alkalmazásával biztosítható az épületek komfortos használata, gazdaságos üzemeltetése.
  5. Hőszigetelni nem csak a terepszint felett kell, hanem a terepszint alatti temperált helyiségek esetében is, legyen az fűtött, vagy akár hűtött tér.
  6. Az épületlábazatok többszörösen hátrányos helyzetű épületrészek, hiszen az itt alkalmazható anyagokkal szemben követelmény a nagy teherbírás, a fagyállóság és nedvességtűrő képesség egyaránt. Ilyen helyen hőszigetelés nélkül kifogástalan szerkezetek nem alakíthatóak ki.
  7. A külső falak -legyenek falazottak, vagy más technológiával építettek- hőszigetelés nélkül nem tudják kielégíteni sem napjaink-, de még inkább a közeljövő jogos hőtechnikai követelményeit.
  8. A vázas -így a könnyűszerkezetes épületek is- ha a homlokzaton nem kapnak összefüggő hőszigetelést, a tartó-, vázszerkezeteknél hőhidasak, ilyen helyeken nem felelnek meg hő- és páratechnikai, vagy hőérzeti igényeknek.
  9. A födémek -legyen lapostetők, vagy padlásfödémek- hőszigetelés nélkül télen szinte a legnagyobb hőveszteséget eredményezik, nyáron a legintenzívebb túlmelegedést segítik elő.
  10. Tetőtérbeépítés hőszigetelés nélkül elképzelhetetlen, de nem elég a hőszigetelőanyag szarufák közötti beépítése, hisz a faszerkezetek csak kis mértékben hőszigetelők, vagy a szarufák felett, vagy alatt történő kiegészítő hőszigetelés nyújtja a biztos megoldást.
  11. Az épületeknek számtalan hőhídja van. Lehetnek azok rossz hőszigetelő-képességű vasbeton áthidalók, koszorúk stb. vagy alakjuknál, elhelyezkedésüknél fogva az épületsarkok, kiszögelések, ablakmélyedések stb. Ezeket a helyeket kiegészítő, vagy teljes homlokzati hőszigeteléssel lehet megjavítani.
  12. Épületeinken belül a padlók hőszigetelésének és lépéshangszigetelésének elhagyása szinte használhatatlanná tehetik lakott tereinket. Hőszigetelés nélkül a padlók „húznak”, hidegek, lecsapódik a pára, nyirkos, penészes, egészségtelen lesz. Lépéshangszigetelés nélkül a különböző szintek között szabadon terjednek a kopogó hangok, azonos szinten a közlekedőkben járók zaja a használati helyiségek, szobák, tantermek, irodák felé.